Naslovna strana www.mrkonjic-grad.com Login Login
Weather Forecast
 ta ima novo?
Aktuelnosti
Deavanja u gradu
Sa Balkane
Obavjetenja
Praznici
mrkonjic-grad.com
Iz grada
Sport
Kultura
Zanimljivosti
Biseri
 Mrkonji-Grad
O gradu
Priroda
Istorija
Mrkonji na Wikipediji
Foto-galerije
Vaniji telefoni
Karta grada
 Cyber MG
Poruke
Ljudi
Cyber kuhinja
Sjeanja
Zaboravljena vremena
Chat
Linkovi
 Usluge
Web dizajn
Reklamiranje
Sponzori
RSS 2.0

www.mrkonjic-grad.com
Na mrei od 2000.god.

www.kreativnije.com
Aktuelnosti -
 

 


Zatieno najvanije stanite gljiva na Lisini

25.6.2008..

Nakon višegodišnjeg zagovaranja, dopisa, promovisanja, peticija, javnih debata i sl., Šumsko gazdinstvo "Lisina" napravilo je prvi ohrabrujui korak i odobrilo Udruenju gljivara i ljubitelja prirode zahtjev za zaštitu najznaajnijeg staništa gljiva na Lisini.

Zaštieno podruje nalazi se u blizini sela Šibovi i obuhvata dva cijela odjela ŠG i jedan uski pojas uz put koji prolazi kroz trei odjel. Na fotografiji se moe vidjeti grubi prikaz zaštiene zone.

Ukupna površina zaštienog podruja je 43,67 ha i predstavlja prvo takvo podruje na Balkanu, a vjerovatno i šire...

U prvom redu moramo pohvaliti rad novog direktora, Nedeljka Antia koji je odmah po preuzmanju dunosti pokazao veliku zainteresovanost i odgovornost na polju zaštite podruja na kojem gazduje ŠG "Lisina". Odmah je pokrenuo velike i masovne akcije išenja cijelog podruja. U ovim akcijama je uestvovalo i naše Udruenje, ali i druga udruenja opštine Mrkonji Grad. U isto vrijeme kandidovao je i ŠG "Lisina" za certifikaciju šuma koje podrazumijeva proces procjene i identifikovanja pravilnog (odrivog) gazdovanja šumama, te koje uzima u obzir socijalne, ekonomske i aspekte ivotne sredine.

Javno preduzee Šume Republike Srpske AD Sokolac , izabralo je SGS QUALIFOR - Slovaka, koji je dio najvee svjetske organizacije za inspekcije i verifikacije, da izvrši procjenu gazdovanja šumom sa namjerama postizanja certifikovanja prema zahtjevima Forest Stewardship Council Principa i kriterija (FSC P&K).

Udruenje gljivara je u ovom procesu identifikovano od navedene organizacije kao vana interesna grupa za ovu procjenu. Istakli su da je mišljenje Udruenja gljivara o gazdovanju šumama ŠG "Lisina" neophodno uzeti u obzir u cilju formiranja što realnijeg uvida u njihovu usklaenost sa FSC P&K.

Ukljuivanje Udruenja gljivara u ovaj proces, izmeu ostalog, rezultiralo je time da je u glavnoj procjeni SGS-a meu slabostima ŠG "Lisina" prepoznato i nerazmatranje Zahtjeva za zaštitom šume zbog postojanja rijetkih gljiva, iz novembra 2006. U navedenoj procjeni SGS je uputio ŠG "Lisina" i zahtjev za korektivnim mjerama.

Nakon ovog dokumenta, nekoliko sastanaka i nekoliko izlazaka na teren, oznaavanja zaštienog podruja i javne rasprave, ŠG "Lisina" donijelo je odluku kojom se odobrava zahtjev Udruenja gljivara i ljubitelja prirode, te se podruje u blizini sela Šibovi, površine 43,67 ha, stavlja pod zaštitu kao vano stanište gljiva!

Na ovom malom podruju do sada je identifikovano 411 vrsta gljiva od kojih se 59 nalazi na crvenim listama veine evropskih zemalja, te šest vrsta koje se nalaze na crvenoj listi rijetkih i zaštienih vrsta "Bernske konvencije".

Veliki su planovi za dalju sudbinu ovog podruja, ali prije nego što se bilo šta pone realizovati bie formirana jedna radna grupa u koju e biti ukljueni predstavnici javnih institucija, šumskog gazdinstva, ministarstava, fakulteta, eksperata iz razliitih oblasti i sl. kako bismo na najbolji nain kreirali dalju sudbinu ovog, evropski vanog rasadnika spora...

Izvor: www.gljive.com


 

Podijeli na Facebook-u

Komentari na tekst

1. Ovo je za svaku pohvalu. Medjutim, po gradu je haos. Dimnjaci privatnih firmi bez ikakvih filtera, cak i po ovakvim vrucinama zagadjuju okolinu i ugrozavaju nase zdravlje. Gdje je komunalna inspekcija? Zasto to opstina dozvoljava.
Gost, Bosna i Hercegovina26.6.2008. 20:12:56 
2. Cudno da ja to neznam. Koje to firme zagadjuju? Neznam radili ijedna firma u MGu koja ispusta otrovne gasove u atmosferu. Najvise sto zagadjuje svijez vazduh Mrkonjic Grada i to zimi jesu srednja i osnovna skola, a uz njih mozemo staviti i fabriku obuce kao najveci zagadjivac.
Pustinjak, Bosna i Hercegovina27.6.2008. 10:15:04 
3. Ponosan sam na Udruzenje gljivara i ljubitelja prirode jer je ovo jedna od najznaajnijih inicijativa i jedan od najznacajnijih uspjeha civilnog sektora u nasem gradu!!! IDEMO DALJE! Zastitimo LISINU! Zastitimo OMLADINSKI DOM!...
BobanBoban, 27.6.2008. 11:07:36 
4. Svaka ast.IDEMO DALJE!
Gost, Bosna i Hercegovina27.6.2008. 12:46:18 
5. puno uspjeha...
Bravo Bosna i Hercegovina, Bosna i Hercegovina27.6.2008. 18:58:51 
6. Logicno je sledece: Mrkonjic-Grad - "Ekoloski grad". Ako ce Lisina biti ekoloski cista onda to treba biti i "Moj Grad".
Gost1, Bosna i Hercegovina27.6.2008. 21:43:31 
7. Bravo, bravo, bravo! Svaka cast gljivari! Sve najbolje!
Nemanja, Bosna i Hercegovina28.6.2008. 16:17:11 
8. U naem gradu potrebno je osnovati "Ekoloko udruenje" koje bi se bavilo ekolokim problemima na itavoj povrini nae optine.
Gost1, Bosna i Hercegovina1.7.2008. 20:43:10 
9. Dobro,sve je to kako treba.Samo pun grad nekih kranova ,dizalica.Nepaze dizu betonske blokove,armirane grede.Juce prodje jedan konbajn kroz glavnu ulicu.Fabrike treba istjerati iz centra grada na periferiju.
x, Bosna i Hercegovina2.7.2008. 14:36:37 
10. da bas je grad postao zagadjen industrija je sve jaca i jaca bas steta da se uniste stanista gljiva jer ljudi onda nece imati sta jesti...U mg se nije pojelo 3000 km gljiva zadnjih 10 godina
pozicija __, , Bosna i Hercegovina2.7.2008. 22:19:05 
11. Umjesto to tite peurke na Lisini, bolje bi bilo da zatite one bukve i smre koje se sijeku nemilice, i dobar dio ostane neiskorien da trune po onim dolinama i stranama, kad za par godina presui dobar dio izvora tek tada e biti problem, bez peuraka se moe a bez vode ne
Desnica, Bosna i Hercegovina4.7.2008. 12:45:38 
12. Ako ne znas o cemu se radi onda ne lupaj! Stiteci pecurke, oni stite sumu, a samim tim i vodu. Hladnu izvorsku vodu. A ti mislio da si izmislio toplu vodu?
Ljevica Desnici, Bosna i Hercegovina5.7.2008. 0:26:09 
13. A ti proetaj malo po Lisini pa pogledaj koliko je te "zatiene " ume i peuraka, koje oni ve godinama tite uniteno a novac je otiao u depove bogzna koga Srdaan pozdrav desnici
Desnica Ljevici, Bosna i Hercegovina6.7.2008. 12:16:23 
14. Socijalisticka internacionala ce to jednako i ravnomjerno raspodijeliti.Svi cemo dobiti po 10 hektara sume i svi cemo biti bogati.
x, Bosna i Hercegovina6.7.2008. 19:34:40 
15. bitno je da su legle pare a ko ce brati nije ni bitno.
sredina ljevici, Bosna i Hercegovina6.7.2008. 20:50:39 
16. Sredina, pogodio si ko prstom u --v-- (sredinu):-). Evo ja itam ve dva puta da vidim o emu ti pie! Niti pie da ce ko ta brati, niti da su legle ikakve pare. Procitaj sta su ljudi napisali pa onda reci (sjecas se one, "ispeci pa reci").
Nikola, Bosna i Hercegovina7.7.2008. 18:31:37 
17. Negde procitah da se pecurke u gustoj sumi izgube,slabo se snalaze,sta li...
MFP, AUSTRIA25.8.2009. 20:37:50 
18. Za MFP...peurke na dve noge se verovatno izgube u gustoj umi, ali one na "jednu nogicu" lako je pronai...pozz
Gaga, Srbija ili Crna Gora26.8.2009. 12:21:02 
19. Pa,Gaga,ako joj potkratimo i tu "jednu nogicu",na cemu ce onda stajati?...pozzz
MFP, AUSTRIA26.8.2009. 17:16:35 
20. Dragi MPF i ja sam ljubitelj prirode, nisam rekla da bih brala gljive...to je bila samo sala na racun "dve nogice" Pozz
Gaga, Srbija ili Crna Gora27.8.2009. 0:41:02 
21. Opala,kako mi je ovo promaklo...??I, sta bi dalje,Gaga???Pozdrav ljubiteljima prirode.
MFP, AUSTRIA5.11.2009. 23:23:16 
22. E gljive,svaka vam cast.Sebe najbolje stitite jer ko vas nezna skupo ce platiti.
Gost, Bosna i Hercegovina6.11.2009. 11:14:36 
23. Ehhh MFP, nisam brala gljive. Ja volim i stitim prirodu. Ali etnja i .... su za pamenje i lepo seanje. Pozz
Gaga, Srbija ili Crna Gora6.11.2009. 13:07:17 
Va komentar na tekst

Da biste poslali poruku morate biti registrovani na ovom sajtu.
Niste se jo registrovali?
Korisniko ime:
ifra:
Komentar:

Maksimalan broj slova po komentaru je 300.
Preostalo je jo slova.

 
Urednici sajta www.mrkonjic-grad.com ne odgovaraju za sadraj komentara posjetioca ovog sajta.
Urednici zadravaju pravo da komentare sa uvrijedljivim, vulgarnim i neprimjerenim sadrajem briu ili mijenjaju.
Ukoliko mislite da je neki od objavljenih komentara po bilo kom osnovu uvrijedljiv za vas, molimo da nas kontaktirate na adresu kontaktmrkonjic-grad.com sa zahtjevom da uklonimo neprimjereni komentar.
Donirajte novac u humanitarne svrhe!
Na istu temu: Gljivari
Obavjetenje: Obuka za odrivo sakupljanje gljiva 10.1.2018.
Priroda je puna darova, to je jedan veliki supermarket na otvorenom krcat organskom hranom 19.11.2014.
Ljubitelji prikupili oko 350 vrsta gljiva 29.9.2013.
Balkana: Otvorena izloba gljiva 1.10.2012.
Dani gljiva 2012 24.9.2012.
Dani gljiva 2012. 14.9.2012.
Obuka za gljivare 29.2.2012.
Gljivarima na Lisini sua ispraznila korpe 26.9.2011.
VII Dani gljiva u Mrkonjiu 12.9.2011.
Lisina dragulj prirode 12.10.2010.
Zavreni 7. Dani gljiva 7.10.2010.
Lisina jedinstven rezervat gljiva 27.9.2010.
7. Dani gljiva od 25. do 27.9.2010. 22.9.2010.
UNDP: 'Veze meu nama' 21.12.2009.
Vikend na Lisini - Izvjetaj 12.12.2009.
Ljubitelji prirode na Lisini 28.9.2009.
Vikend na Lisini 9.9.2009.
Promocija projekta Put gljiva 30.7.2009.
Pronaena rijetka biljna vrsta na Lisini 9.7.2009.
Organizovana posjeta farmi gljiva 18.5.2009.
Poeo proces deminiranja Lisine 15.5.2009.
Sauvati blago planine Lisine 19.12.2008.
Sa mapom lake kroz gljivarske puteve 8.12.2008.
Radionica o uzgoju gljiva 26.11.2008.
Dani gljiva 5 - pregled deavanja 4.10.2008.
Dani gljiva 5 - Foto galerija 1.10.2008.
Dani gljiva 2008. 19.9.2008.
I etvrti put uspjeno 8.10.2007.
Dani gljiva 2007. 17.9.2007.
Lisina okupila ljubitelje prirode 8.10.2006.
Za stomak i oko 4.10.2005.
Zatitimo Lisinu! 30.11.2004.
Gljivarski vikend 21.10.2004.
Druguje sa gljivama 26.5.2004.
Udruenje gljivara i ljubitelja prirode 17.4.2003.
Proitajte jo i...
IX 'Festival djeijeg dramskog stvaralatva RS' 25.9.2018.
Otvorena izloba Zvijezde i meuzvjezdani prostor 11.9.2018.
9. Meunarodni festival djeije pjesme 'Raspjevane pahuljice' 1.9.2018.
estitka povodom Kurban-bajrama 21.8.2018.
U nedjelju na Zelenkovcu 'Rat gra'ova' 16.8.2018.
U ponedjeljak promocija Monografije O Petar Koi 23.6.2018.
Oslikan Mrkonji Grad 28.5.2018.
U ponedjeljak 'Djeca pjevaju gradu' 18.5.2018.
Maliani Djeijeg vrtia obiljeili dolazak proljea 10.5.2018.
Akcija proljetnog ureenja grada 24.4.2018.
 Copyright © 2000-2018.  Kreativnije.com