Naslovna strana www.mrkonjic-grad.com Login Login
Weather Forecast
 ta ima novo?
Aktuelnosti
Deavanja u gradu
Sa Balkane
Obavjetenja
Praznici
mrkonjic-grad.com
Iz grada
Sport
Kultura
Zanimljivosti
Biseri
 Mrkonji-Grad
O gradu
Priroda
Istorija
Mrkonji na Wikipediji
Foto-galerije
Vaniji telefoni
Karta grada
 Cyber MG
Poruke
Ljudi
Cyber kuhinja
Sjeanja
Zaboravljena vremena
Chat
Linkovi
 Usluge
Web dizajn
Reklamiranje
Sponzori
RSS 2.0

www.mrkonjic-grad.com
Na mrei od 2000.god.

www.kreativnije.com
Iz grada -
 

 


Sa mapom lake kroz gljivarske puteve

8.12.2008..

Mrkonji Grad, jedno od najbogatijih staništa gljiva u Evropi

lanovi Udruenja gljivara i ljubitelja prirode Mrkonji Grad odluili su, kako bi ugodili zaljubljenicima u gljivarstvo, da naprave mapu koja bi posjetioce vodila gljivarskim putevima.

Borislav Mari, predsjednik ovog udruenja, kae da im je prioritetni cilj popularizacija znanja o gljivama i prirodi uopšte, te da nee odustati dok ljude ne uvjere u kolikoj mjeri je zdravo prošetati vikendom kroz šumu i nabrati gljive za ishranu. Mapu "Putevi gljiva na Lisini", kae Mari, planiraju završiti do kraja godine, te postaviti dio signalizacije na puteve.

"S obzirom na to o kakvoj riznici bogatstva se radi kada su u pitanju peurke, potpuno je jasno zašto smo se odluili za izradu mape puteva gljiva na Lisini. „Kroz mapu emo slikovito predstaviti potencijale planine Lisine i njenog podnoja", kae Mari.

Na mapu ucrtane gljive, ali i mine

Na mapi e biti ucrtana etiri glavna puta kojima se mogu kretati gljivari, kao i tipovi šuma kroz koje prolaze. "Identifikovani su izlazi i ulazi na Lisinu, jer su svi putevi povezani te se nalaze u mjestima Previle, Balkana, Podrašnica i Zelenkovac. Identifikovani su i ucrtani i najznaajniji izvori i vodotoci, naselja, prenoišta, restorani i slino", kau u ovom udruenju.

Dodaju da e u mapu biti ucrtano i zaštieno stanište gljiva kraj kojeg prolaze svi putevi, ali i opasno minsko podruje koje je sada neoznaeno.

"Uz preciznu mapu i prikladnu signalizaciju na tim putevima, Lisina e svima koji se upute u njeno istraivanje, pruiti mnogo prijatnih i nezaboravnih trenutaka", istie Mari, i dodaje;
"Na poleini mape, izmeu ostalih sadraja, nalazie se i pravilnik za ponašanje u prirodi i sakupljanje gljiva, legenda za tumaenje simbola sa mape, fotografije peurki i pejzaa."

Prvo zaštieno stanište gljiva na Balkanu

Na podruju opštine Mrkonji Grad, navode u Udruenju gljivara i ljubitelja prirode, do sada je pronaeno preko 1.500 vrsta gljiva. "Sve gljive je determinisao Rade Gaši, predsjednik Sekcije za nauno-istraivaki rad u našem Udruenju. Broj jestivih vrsta je vrlo velik, ali uvijek preporuujemo samo nekih pedesetak vrsta za ishranu. Ostale nisu toliko kvalitetne i bolje ih je ostaviti u prirodi", kazao je Mari.

Odluku za pravljenje mape, kae Mari, donijeli su kako bi u što veoj mjeri iskoristili gljivarsko bogatstvo kojim Mrkonji obiluje. „Gljive su jedan od najznaajnijih turistikih i privrednih potencijala na Lisini planini pokraj Mrkonji Grada. Udruenje je u saradnji sa Šumskim gazdinstvom „Lisina“ zaštitilo najznaajnije stanište gljiva na ovoj planini i to je prvo zaštieno stanište gljiva na Balkanu", kae Mari.

Navodi da je na podruju od preko 40 hektara zaustavljena sjea stabala i time je sauvano naselje gljiva koje samo na ovom malom dijelu broji preko 400 vrsta,
"Ovo je bio preduslov, jer bez šume nema gljiva, a bez gljiva nema ponude. Od ovih 400 vrsta, 59 je na crvevnim listama rijetkih i zaštienih vrsta u veini evropskih zemalja, a šest ih je zaštieno Bernskom konvencijom", dodaje Mari.

Prirodno bogatstvo preduslov za turizam

Alarmantna je injenica da se zbog velikih klimatskih promjena, zagaenja, industrijskog razvoja i nepravilnog sakupljanja, broj gljiva u svijetu neprekidno smanjuje. Ukoliko sauvamo ovu veliku raznovrsnost i dobro je promovišemo, kako navode u Udruenju, sigurno e veliki broj pasioniranih istraivaa doi da vide i fotografišu vrste koje su vidjeli samo u knjigama. "Ako uz gljive obogatimo dodatnu ponudu u eko-turizmu, razlog za dui boravak ili ešu posjetu turista bie vei. Zaista, stanovnici Mrkonji Grada, kada su u pitanju gljive, imaju privilegiju u odnosu na druge graane u BiH", kae predsjednik Udruenja.

O kolikom se prirodnom bogastvu radi, prepoznali su brojni graani BiH, a veliki je broj i onih iz zemalja u regionu i šire koji su se ulanili u ovo udruenje ili izrazili elju da to uine.
"Naše udruenje trenutno ima 278 lanova iz nekoliko drava. Najbrojniji su lanovi iz BiH, Srbije i Hrvatske, ali je sve više njih iz ostalih zemalja", kau u Udruenju gljivara i ljubitelja prirode Mrkonji Grad.

Kao dokaz da su ljudi iz inostranstva zainteresovani za bogastvo gljiva na podruju Mrkonji Grada dodaju podatak da se za "Dane gljiva", koji se u ovom gradu odravaju svake godine zadnjeg vikenda u septembru, okupe brojni gosti iz inostranstva.

"Posjetu predvode uenici osnovnih i srednjih škola koji su najbrojniji na izlobi ali najviše uesnika u sakupljanju gljiva za izlobu imamo iz drugih gradova i drava. Svake godine tu su gljivari iz Srbije, Hrvatske, Bugarske, Francuske, Italije te brojnih drugih evropskih zemalja", kau u Udruenju.

Dragan SLADOJEVI ("Nezavisne novine" 7.12.2008.)


 

Podijeli na Facebook-u

Komentari na tekst

1. Svaka cast mrkonjicani! Nek ima neko ko se brine o onome sto je dala priroda.
MarinkoT, Bosna i Hercegovina8.12.2008. 13:32:19 
2. Text je super i drago mi je da se pocelo posvecivati malo vise paznje prirodi i prirodnim ljepotama tih nasih krajeva. Ipak Boro nije sam. A tek kako se uskusna jela mogu spremiti od gljiva - spojiti ugodno i korisno.
sonja, CANADA8.12.2008. 16:42:23 
3. Udruzenju svaka cast na aktivnostima uz slogan ZASTITIMO LISINU!
Gost, Bosna i Hercegovina8.12.2008. 23:42:57 
4. Svaka cast za tekst i stose o ovom pise!Mrkonjic je bogat samo neki nisu prepoznali prave vrjednosti.Cestitke udruzenju gljivara.
Prohujalo s vihorom, Bosna i Hercegovina9.12.2008. 11:29:50 
5. Nadajmo se da je ovo samo pocetak novih kreativnih i kvalitetnih aktivnosti na Lisini koja je neoprostivo zanemarena. Treba je upoznati, prezentovati i cuvati!
TMM, Bosna i Hercegovina11.12.2008. 20:36:16 
6. Veliku podrku Gljivarima. I mi sa sa vama na putu da zatitimo ono to nam polagano nestaje iz bahatosti. Srea je pa se priroda polagano budi a sa njom i ljudi koji konano shvataju da se njenim unitavanjem unitavaju i sebe.
KLUB UMJETNIKIH DUA, 11.12.2008. 21:35:46 
7. Svaka cast na inicijativi i da uspjesno zavrsite sve zapocete projekte!!!
OO "Centar" M. Grad, 12.12.2008. 16:49:47 
9. Svaka cast Radetu Gasicu koji svakodnevno prelazi Lisinu uzduz i poprijeko i upoznaje ljude i sa opasnostima pri trazenju gljiva porodica Demirovic iz Kikinde
Sinisa, Srbija ili Crna Gora14.12.2008. 22:15:32 
Va komentar na tekst

Da biste poslali poruku morate biti registrovani na ovom sajtu.
Niste se jo registrovali?
Korisniko ime:
ifra:
Komentar:

Maksimalan broj slova po komentaru je 300.
Preostalo je jo slova.

 
Urednici sajta www.mrkonjic-grad.com ne odgovaraju za sadraj komentara posjetioca ovog sajta.
Urednici zadravaju pravo da komentare sa uvrijedljivim, vulgarnim i neprimjerenim sadrajem briu ili mijenjaju.
Ukoliko mislite da je neki od objavljenih komentara po bilo kom osnovu uvrijedljiv za vas, molimo da nas kontaktirate na adresu kontaktmrkonjic-grad.com sa zahtjevom da uklonimo neprimjereni komentar.
Donirajte novac u humanitarne svrhe!
Na istu temu: Gljivari
Obavjetenje: Obuka za odrivo sakupljanje gljiva 10.1.2018.
Priroda je puna darova, to je jedan veliki supermarket na otvorenom krcat organskom hranom 19.11.2014.
Ljubitelji prikupili oko 350 vrsta gljiva 29.9.2013.
Balkana: Otvorena izloba gljiva 1.10.2012.
Dani gljiva 2012 24.9.2012.
Dani gljiva 2012. 14.9.2012.
Obuka za gljivare 29.2.2012.
Gljivarima na Lisini sua ispraznila korpe 26.9.2011.
VII Dani gljiva u Mrkonjiu 12.9.2011.
Lisina dragulj prirode 12.10.2010.
Zavreni 7. Dani gljiva 7.10.2010.
Lisina jedinstven rezervat gljiva 27.9.2010.
7. Dani gljiva od 25. do 27.9.2010. 22.9.2010.
UNDP: 'Veze meu nama' 21.12.2009.
Vikend na Lisini - Izvjetaj 12.12.2009.
Ljubitelji prirode na Lisini 28.9.2009.
Vikend na Lisini 9.9.2009.
Promocija projekta Put gljiva 30.7.2009.
Pronaena rijetka biljna vrsta na Lisini 9.7.2009.
Organizovana posjeta farmi gljiva 18.5.2009.
Poeo proces deminiranja Lisine 15.5.2009.
Sauvati blago planine Lisine 19.12.2008.
Radionica o uzgoju gljiva 26.11.2008.
Dani gljiva 5 - pregled deavanja 4.10.2008.
Dani gljiva 5 - Foto galerija 1.10.2008.
Dani gljiva 2008. 19.9.2008.
Zatieno najvanije stanite gljiva na Lisini 25.6.2008.
I etvrti put uspjeno 8.10.2007.
Dani gljiva 2007. 17.9.2007.
Lisina okupila ljubitelje prirode 8.10.2006.
Za stomak i oko 4.10.2005.
Zatitimo Lisinu! 30.11.2004.
Gljivarski vikend 21.10.2004.
Druguje sa gljivama 26.5.2004.
Udruenje gljivara i ljubitelja prirode 17.4.2003.
Proitajte jo i...
U ponedjeljak promocija Monografije O Petar Koi 23.6.2018.
Oslikan Mrkonji Grad 28.5.2018.
U ponedjeljak 'Djeca pjevaju gradu' 18.5.2018.
Maliani Djeijeg vrtia obiljeili dolazak proljea 10.5.2018.
Akcija proljetnog ureenja grada 24.4.2018.
Hristos Vaskrse! 8.4.2018.
Sretan Uskrs! 1.4.2018.
Mrkonji Grad dobija novo mjesto za zabavu, Meridian stie u tvoj komiluk 23.3.2018.
Vee Mrkonjiana u Beogradu - obavjetenje 14.3.2018.
Srean 8. mart! 8.3.2018.
 Copyright © 2000-2018.  Kreativnije.com