Naslovna strana www.mrkonjic-grad.com Login Login
Weather Forecast
 ta ima novo?
Aktuelnosti
Deavanja u gradu
Sa Balkane
Obavjetenja
Praznici
mrkonjic-grad.com
Iz grada
Sport
Kultura
Zanimljivosti
Biseri
 Mrkonji-Grad
O gradu
Priroda
Istorija
Mrkonji na Wikipediji
Foto-galerije
Vaniji telefoni
Karta grada
 Cyber MG
Poruke
Ljudi
Cyber kuhinja
Sjeanja
Zaboravljena vremena
Chat
Linkovi
 Usluge
Web dizajn
Reklamiranje
Sponzori
RSS 2.0

www.mrkonjic-grad.com
Na mrei od 2000.god.

www.kreativnije.com
Aktuelnosti -
 

 


Pronaena rijetka biljna vrsta na Lisini

9.7.2009..

28. juna Rade Gaši je sa nekoliko prijatelja krenuo ka vrhu Lisine. Na nekih 1350 mnv naišli su na zanimljivu biljku. Kako je Rade do sada našao preko 700 vrsta biljaka (cvjetnica) ovo je bilo  iznenaenje.

"Zdravko me upitao za jednu biljku o kojoj se vrsti radi. Zamalo da mu odgovorim da je hajduka oputina ili obini likovac (Daphne mezereum). Kad sam primjetio da mu plodovi nisu crveni kao u obinog likovca ve crni, odmah sam znao da se radi o lovorolisnom likovcu (Daphne laureola). Ova rijetka i ugroena vrsta zakonom je zaštiena od 1953 godine.

Osim ove vrste na Lisini su zastupljene još dvije iz istog roda, a to su alpski likovac (Daphne alpina) i obini likovac (Daphne mezereum), sve tri ove vrste su jako otrovne al' ni blizu kao jedii. Na Lisini rastu dvije vrste jedia, a to su uti jedi (Aconitum vulparia) i plavi jedi (Aconitum variegatum).

O otrovnosti ovih biljaka najbolje govori to da je 3 grama korjena ovih biljaka dovoljno da ubije konja. Jedii su daleko otrovniji od velebilja (Atropa belladonna) kozlaca (Arum maculatum) ili bilo koje druge evropske otrovne biljke."

Izvor: www.gljive.com


 

Podijeli na Facebook-u

Komentari na tekst

1. Svaka cast, za tog narodnog mudraca sto je nasao tako nesto , a e se to more mazati na kru ta biljka ?
Travar, Bosna i Hercegovina9.7.2009. 19:12:26 
2. Lisina je jedinstvena i plijeni svojom ljepotom.
Gost, Bosna i Hercegovina10.7.2009. 9:26:48 
3. Svaka ast -estitam - i mnogo Vas pozdravljam.
lija, Srbija ili Crna Gora10.7.2009. 10:07:52 
5. za aja nabrati malo...zlu ne trebalo
hahahahah, Bosna i Hercegovina10.7.2009. 22:13:17 
6. zelena trava doma mog
nikola, Srbija ili Crna Gora10.7.2009. 23:50:30 
7. svaka cast za novi pronalazak puno srece i dalje p. poz. za radeta i zdravka.
seker, 11.7.2009. 13:24:03 
8. gospodine dragi mogli bi mi pokrenuti biznis
car, Slovenija12.7.2009. 8:34:59 
9. Najprije,iskrene cestitke za ovaj poduhvat,sa zeljom da i dalje uspjesno nastavite Vas rad.U mom djetinjstvu cesto su se spominjale "kozije tresnje" kao otrovna biljka i skretana nam je paznja "da se ne prevarimo!"Zamolio bih Vas da mi odgovorite u kojoj mjeri su otrovne u poredjenju sa likovcom?Hv.
SOS, AUSTRIA12.7.2009. 12:33:06 
10. rade puno naklada
ljbljana, Slovenija23.7.2009. 22:10:58 
11. Uh kud nisam znao prije za to otrovno bilje da napravim suprugi caj.
oCAJan, UNITED STATES26.7.2009. 3:51:57 
12. Pogledaj je samo kako se razbaskarila,iz ociju joj viri otrovluk.
MFP, AUSTRIA24.8.2009. 18:55:16 
13. To je super jos jednom potvrdjeno kolikim potencijalom raspolazemo,samo da to kako gradske vlasti tako mnoge veci yvanicnici rayuiju bas kao i mi to bi bilo super.Ali evo priroda im sama trazi apel za pomoc.
mrkonjcanini, Bosna i Hercegovina1.12.2009. 19:21:04 
Va komentar na tekst

Da biste poslali poruku morate biti registrovani na ovom sajtu.
Niste se jo registrovali?
Korisniko ime:
ifra:
Komentar:

Maksimalan broj slova po komentaru je 300.
Preostalo je jo slova.

 
Urednici sajta www.mrkonjic-grad.com ne odgovaraju za sadraj komentara posjetioca ovog sajta.
Urednici zadravaju pravo da komentare sa uvrijedljivim, vulgarnim i neprimjerenim sadrajem briu ili mijenjaju.
Ukoliko mislite da je neki od objavljenih komentara po bilo kom osnovu uvrijedljiv za vas, molimo da nas kontaktirate na adresu kontaktmrkonjic-grad.com sa zahtjevom da uklonimo neprimjereni komentar.
Donirajte novac u humanitarne svrhe!
Na istu temu: Gljivari
Obavjetenje: Obuka za odrivo sakupljanje gljiva 10.1.2018.
Priroda je puna darova, to je jedan veliki supermarket na otvorenom krcat organskom hranom 19.11.2014.
Ljubitelji prikupili oko 350 vrsta gljiva 29.9.2013.
Balkana: Otvorena izloba gljiva 1.10.2012.
Dani gljiva 2012 24.9.2012.
Dani gljiva 2012. 14.9.2012.
Obuka za gljivare 29.2.2012.
Gljivarima na Lisini sua ispraznila korpe 26.9.2011.
VII Dani gljiva u Mrkonjiu 12.9.2011.
Lisina dragulj prirode 12.10.2010.
Zavreni 7. Dani gljiva 7.10.2010.
Lisina jedinstven rezervat gljiva 27.9.2010.
7. Dani gljiva od 25. do 27.9.2010. 22.9.2010.
UNDP: 'Veze meu nama' 21.12.2009.
Vikend na Lisini - Izvjetaj 12.12.2009.
Ljubitelji prirode na Lisini 28.9.2009.
Vikend na Lisini 9.9.2009.
Promocija projekta Put gljiva 30.7.2009.
Organizovana posjeta farmi gljiva 18.5.2009.
Poeo proces deminiranja Lisine 15.5.2009.
Sauvati blago planine Lisine 19.12.2008.
Sa mapom lake kroz gljivarske puteve 8.12.2008.
Radionica o uzgoju gljiva 26.11.2008.
Dani gljiva 5 - pregled deavanja 4.10.2008.
Dani gljiva 5 - Foto galerija 1.10.2008.
Dani gljiva 2008. 19.9.2008.
Zatieno najvanije stanite gljiva na Lisini 25.6.2008.
I etvrti put uspjeno 8.10.2007.
Dani gljiva 2007. 17.9.2007.
Lisina okupila ljubitelje prirode 8.10.2006.
Za stomak i oko 4.10.2005.
Zatitimo Lisinu! 30.11.2004.
Gljivarski vikend 21.10.2004.
Druguje sa gljivama 26.5.2004.
Udruenje gljivara i ljubitelja prirode 17.4.2003.
Proitajte jo i...
IX 'Festival djeijeg dramskog stvaralatva RS' 25.9.2018.
Otvorena izloba Zvijezde i meuzvjezdani prostor 11.9.2018.
9. Meunarodni festival djeije pjesme 'Raspjevane pahuljice' 1.9.2018.
estitka povodom Kurban-bajrama 21.8.2018.
U nedjelju na Zelenkovcu 'Rat gra'ova' 16.8.2018.
U ponedjeljak promocija Monografije O Petar Koi 23.6.2018.
Oslikan Mrkonji Grad 28.5.2018.
U ponedjeljak 'Djeca pjevaju gradu' 18.5.2018.
Maliani Djeijeg vrtia obiljeili dolazak proljea 10.5.2018.
Akcija proljetnog ureenja grada 24.4.2018.
 Copyright © 2000-2018.  Kreativnije.com