Naslovna strana www.mrkonjic-grad.com Login Login
Weather Forecast
 ta ima novo?
Aktuelnosti
Deavanja u gradu
Sa Balkane
Obavjetenja
Praznici
mrkonjic-grad.com
Iz grada
Sport
Kultura
Zanimljivosti
Biseri
 Mrkonji-Grad
O gradu
Priroda
Istorija
Mrkonji na Wikipediji
Foto-galerije
Vaniji telefoni
Karta grada
 Cyber MG
Poruke
Ljudi
Cyber kuhinja
Sjeanja
Zaboravljena vremena
Chat
Linkovi
 Usluge
Web dizajn
Reklamiranje
Sponzori
RSS 2.0

www.mrkonjic-grad.com
Na mrei od 2000.god.

www.kreativnije.com
Aktuelnosti -
 

 


Gljivarima na Lisini sua ispraznila korpe

26.9.2011..

Višemjesena suša pokvarila je planove svim uesnicima tradicionalne manifestacije "Dani gljiva" na Lisini, pošto je prepolovila ovogodišnji rod.

Uprkos tome oko 250 gljivara iz Beograda, Banje Koviljae, Loznice, Neuma, Rovinja, Zagreba, Sarajeva, Banjaluke, Šipova, Mrkonji Grada... došlo je na ovu jedinstvenu manifestaciju, poznatu po branju i izlobi gljiva.

Mnogima je to bilo prvo ueše na "Danima gljiva", ali bilo je i onih koji su se proteklih osam godina druili sa gljivama na planini Lisini.

- Planina Lisina je jedinstven rezervat gljiva na prostoru zapadnog Balkana, a gljivari iz Mrkonji Grada do sada su determinisali oko 1.600 razliitih vrsta gljiva. Tu je otkriveno i više od hiljadu vrsta cvjetova, 105 vrsta ptica, 360 izvora vode, desetine breuljaka i uvala, malih "oaza" jedinstvenih na našim prostorima. Ipak, po gljivama je najpoznatija - rekao je potpredsjednik Udruenja gljivara i ljubitelja prirode Mrkonji Grad Rade Gaši.

Uesnici manifestacije su subotu proveli na planini Lisini i skupljali gljive.

- Uspjeli smo da prikupimo 140 razliitih vrsta gljiva. Suša je prepolovila rod gljiva, što govori da su klimatske promjene zahvatile i naše prostore, a da mi toga nismo svjesni. Plašim se da e klimatske promjene imati za posljedicu nestanak mnogih vrsta gljiva, koje se ne mogu brzo prilagoditi na dui sušni vremenski period - rekao je Gaši.

U hotelu "Krajina" jue je odrana izloba gljiva, koje su gljivari sakupili u subotu na Lisini. Izloeno je oko 140 razliitih vrsta gljiva, meu kojima su jestive i otrovne. Za posjetioce izlobe prireeno je predavanje "Kako prepoznati jestivu od otrovne gljive".

- Ljudi u Mrkonji Gradu i Republici Srpskoj nisu svjesni koje prirodne potencijale planina Lisina ima. To je pravi rezervat gljiva i manifestacija gljiva u Mrkonji Gradu je najbolja u regionu - rekao je Aleksandar Krape iz Mikološkog društva Beograd i napomenuo da taj potencijal domaini moraju iskoristiti za razvoj turizma.

Mosberg


Ve treu godinu na "Dane gljiva" dolazi savjetnik u švedskoj ambasadi u Beogradu Bjorn Mosberg.

- Oduševljen sam manifestacijom i naprosto sam se zaljubio u planinu Lisinu, koja je prekrasna i puna razliitih plodova i gljiva. O prirodnim ljepotama i bogatstvu flore i faune Lisine upoznao sam mnoge prijatelje u Švedskoj i ambasadama u Beogradu. Nadam se da e sljedee godine na "Dane gljiva" organizovano doi grupa turista i ljubitelja gljiva iz Švedske - rekao je Mosberg.

Slobodan Daki ("Glas Srpske", www.glassrpske.com)


 

Podijeli na Facebook-u

Komentari na tekst

1. Bog nam podari Lisinu,ali mi to ili ne znamo,ili ne umemo,ili necemo da prepoznamo.
Gerzovac, Srbija ili Crna Gora26.9.2011. 19:36:04 
Va komentar na tekst

Da biste poslali poruku morate biti registrovani na ovom sajtu.
Niste se jo registrovali?
Korisniko ime:
ifra:
Komentar:

Maksimalan broj slova po komentaru je 300.
Preostalo je jo slova.

 
Urednici sajta www.mrkonjic-grad.com ne odgovaraju za sadraj komentara posjetioca ovog sajta.
Urednici zadravaju pravo da komentare sa uvrijedljivim, vulgarnim i neprimjerenim sadrajem briu ili mijenjaju.
Ukoliko mislite da je neki od objavljenih komentara po bilo kom osnovu uvrijedljiv za vas, molimo da nas kontaktirate na adresu kontaktmrkonjic-grad.com sa zahtjevom da uklonimo neprimjereni komentar.
Donirajte novac u humanitarne svrhe!
Na istu temu: Gljivari
Obavjetenje: Obuka za odrivo sakupljanje gljiva 10.1.2018.
Priroda je puna darova, to je jedan veliki supermarket na otvorenom krcat organskom hranom 19.11.2014.
Ljubitelji prikupili oko 350 vrsta gljiva 29.9.2013.
Balkana: Otvorena izloba gljiva 1.10.2012.
Dani gljiva 2012 24.9.2012.
Dani gljiva 2012. 14.9.2012.
Obuka za gljivare 29.2.2012.
VII Dani gljiva u Mrkonjiu 12.9.2011.
Lisina dragulj prirode 12.10.2010.
Zavreni 7. Dani gljiva 7.10.2010.
Lisina jedinstven rezervat gljiva 27.9.2010.
7. Dani gljiva od 25. do 27.9.2010. 22.9.2010.
UNDP: 'Veze meu nama' 21.12.2009.
Vikend na Lisini - Izvjetaj 12.12.2009.
Ljubitelji prirode na Lisini 28.9.2009.
Vikend na Lisini 9.9.2009.
Promocija projekta Put gljiva 30.7.2009.
Pronaena rijetka biljna vrsta na Lisini 9.7.2009.
Organizovana posjeta farmi gljiva 18.5.2009.
Poeo proces deminiranja Lisine 15.5.2009.
Sauvati blago planine Lisine 19.12.2008.
Sa mapom lake kroz gljivarske puteve 8.12.2008.
Radionica o uzgoju gljiva 26.11.2008.
Dani gljiva 5 - pregled deavanja 4.10.2008.
Dani gljiva 5 - Foto galerija 1.10.2008.
Dani gljiva 2008. 19.9.2008.
Zatieno najvanije stanite gljiva na Lisini 25.6.2008.
I etvrti put uspjeno 8.10.2007.
Dani gljiva 2007. 17.9.2007.
Lisina okupila ljubitelje prirode 8.10.2006.
Za stomak i oko 4.10.2005.
Zatitimo Lisinu! 30.11.2004.
Gljivarski vikend 21.10.2004.
Druguje sa gljivama 26.5.2004.
Udruenje gljivara i ljubitelja prirode 17.4.2003.
Proitajte jo i...
IX 'Festival djeijeg dramskog stvaralatva RS' 25.9.2018.
Otvorena izloba Zvijezde i meuzvjezdani prostor 11.9.2018.
9. Meunarodni festival djeije pjesme 'Raspjevane pahuljice' 1.9.2018.
estitka povodom Kurban-bajrama 21.8.2018.
U nedjelju na Zelenkovcu 'Rat gra'ova' 16.8.2018.
U ponedjeljak promocija Monografije O Petar Koi 23.6.2018.
Oslikan Mrkonji Grad 28.5.2018.
U ponedjeljak 'Djeca pjevaju gradu' 18.5.2018.
Maliani Djeijeg vrtia obiljeili dolazak proljea 10.5.2018.
Akcija proljetnog ureenja grada 24.4.2018.
 Copyright © 2000-2018.  Kreativnije.com