Naslovna strana www.mrkonjic-grad.com Login Login
Weather Forecast
 ta ima novo?
Aktuelnosti
Iz grada
Privreda
Poljoprivreda
Saobraaj
Turizam
Zdravstvo
Iz Optine
Crna hronika
Ostalo iz grada
Sport
Kultura
Zanimljivosti
Biseri
 Mrkonji-Grad
O gradu
Priroda
Istorija
Mrkonji na Wikipediji
Foto-galerije
Vaniji telefoni
Karta grada
 Cyber MG
Poruke
Ljudi
Cyber kuhinja
Sjeanja
Zaboravljena vremena
Chat
Linkovi
 Usluge
Web dizajn
Reklamiranje
Sponzori
RSS 2.0

www.mrkonjic-grad.com
Na mrei od 2000.god.

www.kreativnije.com
Iz grada -
 
Lijepa rije vanija od para

21.9.2005..
Sedamdesettrogodinji Veljko Daki iz Gornje Pecke jedini je kova u Barakom kraju mrkonjike optine. Ovaj penzioner s ekiem i nakovnjem druguje pedesetak godina.

"Kovaki zanat nauio sam jo kao mladi, a ispit za kovaa polagao sam kod inenjera Dragojla ivkovia", pria Veljko. Posljednjih dvadesetak godina rada u umskom gazdinstvu "Lisina", do odlaska u penziju, radio je kao kova.

"Iskivao sam potkovice, lance, kuke, pande, vagire za konjsku zapregu i umske traktore. Kovao sam sve to je trebalo za rad u umi i izvlaenje trupaca. Svata sam radio jedino nisam pravio sladoled", kae Veljko.

Daki se prisjea mnogih zgoda i nezgoda dok je potkivao konje. Kae poseban "cirkus" je bio "obuvanje" konja Ostoje Bokana, koji je za izvlaenje trupaca imao ak 21 par konja.

"Bio je to zanimljiv, ali naporan i opasan posao. Nekada sam u jednom danu nekoliko puta morao otii do umskog radilita u ardaku, Mlinitima, Dubikoj Gori, kako zbog mene ne bi bilo zastoja u izvlaenju oblovine. Sve se izdralo, jer me i zdravlje sluilo. Sad je to prolost, imam astmu, pa me na sve strane neto "stee" i gui", pria Veljko.

Radio je, kae, i druge poslove u umi u "Cincaru" u Livnu, "atoru" u Glamou. Bio je sjeka, koija, otprema, mjerica, utovarao kamione balvanima. ivotna sudbina ga je vezala za umu, jer se rodio i odrastao u Gornjoj Peckoj, selu u podnoju planine Ovare, nedaleko od Mlinita, kroz koje je prolazila uskotrana pruga kojom se moglo stii do Bea.

I svoje penzionerske dane, sa 72-godinjom suprugom Jokom provodi u rodnom selu.

"Imam neto penzije, dvije krave, bika, kokoke. Obraujemo i zemlju, a kada je rodna godina bude dosta voa, naroito ljiva. Pomognu i djeca, pa se nekako ivi. Nije kao nekada, ali je dobro", dodaje Veljko.

Stariji Veljkov sin edo, inspektor je i ivi u Novom Sadu, dok je mlai Milovan zaposlen u Hidroelektrani "Boac" na Vrbasu. edo ima dva sina, a Milovan kerku i sina.
"Djecu sam izveo na pravi put i zbog toga sam izuzetno srean. Jedino mi je ao to nisu u mogunosti da nas obiu. Kada dou posebno se obradujemo unuadima", veli Veljko.
Mada je u penziji svaki slobodan trenutak provodi u svojoj "aavoj" radnji.
"Ja sam jedini kova u desetak sela ovoga dijela mrkonjike optine. Kod mene dolaze muterije iz Medna, Baraa, Jasenovih Potoka, Mlinita, ali iz Trnova i Gerzova. Neko donese da mu "navuem klep" na sjekiru, neko da naotrim motiku ili iskujem neku poljoprivrednu alatku. Ako imaju novac plate, ako nemaju popijemo po aicu rakije, malo se druimo i prisjetimo se mladalakih dana kada se u naem kraju mogla uti pjesma na svakom koraku. Za mene je lijepa rije, znaajnija od para", rekao je Veljko.
Veljko, tvrdi da je prava rijetkost u selima barakog kraja sada uti djevojaku i momaku pjesmu. Mladi ljudi otili su u grad u potrazi za zaposlenjem i boljim uslovima ivota.
"Sela su sada pusta i u njima uglavnom ive babe i djedovi, Gotovo ne pamtim kada je u naem selu bila svadba ili neko roendansko veselje. Jedino se okupljamo na sahranama", veli Veljko.
*****
U zaseoku enii, gdje ivi porodica Daki, sada ima svega desetak starakih domainstava. Nekada je ovdje bilo tridesetak domainstava sa stotinjak eljadi. Veina se raselila u Mrkonji Grad i okolinu Novog Sada.
Ipak, Veljko Daki tvrdi da je posljednjih godina sve vie nekadanjih stanovnika iz Gornje Pecke koji dolaze u rodni kraj i obnavljaju zaputena imanja i kue. Vjeruje da je to dobar znak da u ovom selu nee zamrijeti ivot
*****
Slobodan Daki, "Glas Srpske" 21.9.2005.

 

Podijeli na Facebook-u

Va komentar na tekst

Da biste poslali poruku morate biti registrovani na ovom sajtu.
Niste se jo registrovali?
Korisniko ime:
ifra:
Komentar:

Maksimalan broj slova po komentaru je 300.
Preostalo je jo slova.

 
Urednici sajta www.mrkonjic-grad.com ne odgovaraju za sadraj komentara posjetioca ovog sajta.
Urednici zadravaju pravo da komentare sa uvrijedljivim, vulgarnim i neprimjerenim sadrajem briu ili mijenjaju.
Ukoliko mislite da je neki od objavljenih komentara po bilo kom osnovu uvrijedljiv za vas, molimo da nas kontaktirate na adresu kontaktmrkonjic-grad.com sa zahtjevom da uklonimo neprimjereni komentar.
Donirajte novac u humanitarne svrhe!
Na istu temu: Medna
Bolji uslovi ivota, a mjetana sve manje 22.9.2010.
Bolji uslovi ivota, a mjetana sve manje 23.9.2009.
Peti Sabor Medljanaca 25.9.2007.
Voljeti i ljubiti svoj zaviaj 19.9.2007.
Antropoloka i paleopatoloka analiza motiju 17.8.2007.
Hodnikom do riznice 14.5.2007.
Skeleti u stijeni 10.5.2007.
Poelo iskopavanje u Mednoj 27.4.2007.
etrdesetodnevna liturgija 27.11.2006.
Liturgije svakog dana 8.11.2006.
Pronalazak motiju u Mednoj (2) 19.10.2006.
Pronalazak motiju u Mednoj 18.10.2006.
Asfalt u Mednoj 8.6.2005.
Medna on-line 28.8.2004.
Na istu temu: Donja Pecka
Spalo selo na nejaka plea 24.7.2006.
Crkva svjedok postojanja 18.7.2006.
U ast akademika Vasia 3.12.2005.
etnja po snovima 6.8.2004.
Proitajte jo i...
Promovisan film 'Zvuci ekia jednog kovaa' 22.9.2021.
Besplatan prevoz za sve osnovce i srednjokolce 2.9.2021.
Odrana kosidba na Rajcu 20.7.2021.
Prijem za lanove UG Srce Pegaza Banja Luka 24.6.2021.
Obiljeen Svjetski dan dobrovoljnih davalaca krvi 16.6.2021.
Naelniku optine uruen Projekat turistike signalizacije za podruje optine Mrkonji Grad 7.6.2021.
Prikupljeno 35 doza krvi 17.5.2021.
Otvorena rekonstruisana gradska pijaca 4.5.2021.
Instaliran sistem protivgradne zatite 27.4.2021.
Obiljeeno 25 godina od eshumacije najvee masovne grobnice u Srpskoj 1.4.2021.
 Copyright © 2000-2018.  Kreativnije.com