Naslovna strana www.mrkonjic-grad.com Login Login
Weather Forecast
 ta ima novo?
Aktuelnosti
Iz grada
Privreda
Poljoprivreda
Saobraaj
Turizam
Zdravstvo
Iz Optine
Crna hronika
Ostalo iz grada
Sport
Kultura
Zanimljivosti
Biseri
 Mrkonji-Grad
O gradu
Priroda
Istorija
Mrkonji na Wikipediji
Foto-galerije
Vaniji telefoni
Karta grada
 Cyber MG
Poruke
Ljudi
Cyber kuhinja
Sjeanja
Zaboravljena vremena
Chat
Linkovi
 Usluge
Web dizajn
Reklamiranje
Sponzori
RSS 2.0

www.mrkonjic-grad.com
Na mrei od 2000.god.

www.kreativnije.com
Iz grada -
 
Lijepa rije vanija od para

21.9.2005..
Sedamdesettrogodinji Veljko Daki iz Gornje Pecke jedini je kova u Barakom kraju mrkonjike optine. Ovaj penzioner s ekiem i nakovnjem druguje pedesetak godina.

"Kovaki zanat nauio sam jo kao mladi, a ispit za kovaa polagao sam kod inenjera Dragojla ivkovia", pria Veljko. Posljednjih dvadesetak godina rada u umskom gazdinstvu "Lisina", do odlaska u penziju, radio je kao kova.

"Iskivao sam potkovice, lance, kuke, pande, vagire za konjsku zapregu i umske traktore. Kovao sam sve to je trebalo za rad u umi i izvlaenje trupaca. Svata sam radio jedino nisam pravio sladoled", kae Veljko.

Daki se prisjea mnogih zgoda i nezgoda dok je potkivao konje. Kae poseban "cirkus" je bio "obuvanje" konja Ostoje Bokana, koji je za izvlaenje trupaca imao ak 21 par konja.

"Bio je to zanimljiv, ali naporan i opasan posao. Nekada sam u jednom danu nekoliko puta morao otii do umskog radilita u ardaku, Mlinitima, Dubikoj Gori, kako zbog mene ne bi bilo zastoja u izvlaenju oblovine. Sve se izdralo, jer me i zdravlje sluilo. Sad je to prolost, imam astmu, pa me na sve strane neto "stee" i gui", pria Veljko.

Radio je, kae, i druge poslove u umi u "Cincaru" u Livnu, "atoru" u Glamou. Bio je sjeka, koija, otprema, mjerica, utovarao kamione balvanima. ivotna sudbina ga je vezala za umu, jer se rodio i odrastao u Gornjoj Peckoj, selu u podnoju planine Ovare, nedaleko od Mlinita, kroz koje je prolazila uskotrana pruga kojom se moglo stii do Bea.

I svoje penzionerske dane, sa 72-godinjom suprugom Jokom provodi u rodnom selu.

"Imam neto penzije, dvije krave, bika, kokoke. Obraujemo i zemlju, a kada je rodna godina bude dosta voa, naroito ljiva. Pomognu i djeca, pa se nekako ivi. Nije kao nekada, ali je dobro", dodaje Veljko.

Stariji Veljkov sin edo, inspektor je i ivi u Novom Sadu, dok je mlai Milovan zaposlen u Hidroelektrani "Boac" na Vrbasu. edo ima dva sina, a Milovan kerku i sina.
"Djecu sam izveo na pravi put i zbog toga sam izuzetno srean. Jedino mi je ao to nisu u mogunosti da nas obiu. Kada dou posebno se obradujemo unuadima", veli Veljko.
Mada je u penziji svaki slobodan trenutak provodi u svojoj "aavoj" radnji.
"Ja sam jedini kova u desetak sela ovoga dijela mrkonjike optine. Kod mene dolaze muterije iz Medna, Baraa, Jasenovih Potoka, Mlinita, ali iz Trnova i Gerzova. Neko donese da mu "navuem klep" na sjekiru, neko da naotrim motiku ili iskujem neku poljoprivrednu alatku. Ako imaju novac plate, ako nemaju popijemo po aicu rakije, malo se druimo i prisjetimo se mladalakih dana kada se u naem kraju mogla uti pjesma na svakom koraku. Za mene je lijepa rije, znaajnija od para", rekao je Veljko.
Veljko, tvrdi da je prava rijetkost u selima barakog kraja sada uti djevojaku i momaku pjesmu. Mladi ljudi otili su u grad u potrazi za zaposlenjem i boljim uslovima ivota.
"Sela su sada pusta i u njima uglavnom ive babe i djedovi, Gotovo ne pamtim kada je u naem selu bila svadba ili neko roendansko veselje. Jedino se okupljamo na sahranama", veli Veljko.
*****
U zaseoku enii, gdje ivi porodica Daki, sada ima svega desetak starakih domainstava. Nekada je ovdje bilo tridesetak domainstava sa stotinjak eljadi. Veina se raselila u Mrkonji Grad i okolinu Novog Sada.
Ipak, Veljko Daki tvrdi da je posljednjih godina sve vie nekadanjih stanovnika iz Gornje Pecke koji dolaze u rodni kraj i obnavljaju zaputena imanja i kue. Vjeruje da je to dobar znak da u ovom selu nee zamrijeti ivot
*****
Slobodan Daki, "Glas Srpske" 21.9.2005.

 

Podijeli na Facebook-u

Va komentar na tekst

Da biste poslali poruku morate biti registrovani na ovom sajtu.
Niste se jo registrovali?
Korisniko ime:
ifra:
Komentar:

Maksimalan broj slova po komentaru je 300.
Preostalo je jo slova.

 
Urednici sajta www.mrkonjic-grad.com ne odgovaraju za sadraj komentara posjetioca ovog sajta.
Urednici zadravaju pravo da komentare sa uvrijedljivim, vulgarnim i neprimjerenim sadrajem briu ili mijenjaju.
Ukoliko mislite da je neki od objavljenih komentara po bilo kom osnovu uvrijedljiv za vas, molimo da nas kontaktirate na adresu kontaktmrkonjic-grad.com sa zahtjevom da uklonimo neprimjereni komentar.
Donirajte novac u humanitarne svrhe!
Na istu temu: Medna
Bolji uslovi ivota, a mjetana sve manje 22.9.2010.
Bolji uslovi ivota, a mjetana sve manje 23.9.2009.
Peti Sabor Medljanaca 25.9.2007.
Voljeti i ljubiti svoj zaviaj 19.9.2007.
Antropoloka i paleopatoloka analiza motiju 17.8.2007.
Hodnikom do riznice 14.5.2007.
Skeleti u stijeni 10.5.2007.
Poelo iskopavanje u Mednoj 27.4.2007.
etrdesetodnevna liturgija 27.11.2006.
Liturgije svakog dana 8.11.2006.
Pronalazak motiju u Mednoj (2) 19.10.2006.
Pronalazak motiju u Mednoj 18.10.2006.
Asfalt u Mednoj 8.6.2005.
Medna on-line 28.8.2004.
Na istu temu: Donja Pecka
Spalo selo na nejaka plea 24.7.2006.
Crkva svjedok postojanja 18.7.2006.
U ast akademika Vasia 3.12.2005.
etnja po snovima 6.8.2004.
Proitajte jo i...
Odrana kosidba na Rajcu 20.7.2021.
Obiljeeno 25 godina od eshumacije najvee masovne grobnice u Srpskoj 1.4.2021.
Odrana promocija projekta 'Misli o prirodi' 12.3.2021.
Odrano 'Podraniko prelo' 3.12.2020.
Uenici Mainske kole napravili oglasne table 4.11.2020.
Frizeri prikupili 4.500 KM za djecu sa potekoama u razvoju 22.10.2020.
U ponedjeljak 28. septembra obuka o uzgoju ribe 24.9.2020.
UNICEF BIH donirao Centru za socijalni rad raunarsku opremu 6.8.2020.
Kompanija M:tel optini Mrkonji Grad donirala sportsku opremu 31.7.2020.
Polaganjem vijenaca obiljeen Dan pobjede nad faizmom 11.5.2020.
 Copyright © 2000-2018.  Kreativnije.com