Naslovna strana www.mrkonjic-grad.com Login Login
Weather Forecast
 ta ima novo?
Aktuelnosti
Iz grada
Privreda
Poljoprivreda
Saobraaj
Turizam
Zdravstvo
Iz Optine
Crna hronika
Ostalo iz grada
Sport
Kultura
Zanimljivosti
Biseri
 Mrkonji-Grad
O gradu
Priroda
Istorija
Mrkonji na Wikipediji
Foto-galerije
Vaniji telefoni
Karta grada
 Cyber MG
Poruke
Ljudi
Cyber kuhinja
Sjeanja
Zaboravljena vremena
Chat
Linkovi
 Usluge
Web dizajn
Reklamiranje
Sponzori
RSS 2.0

www.mrkonjic-grad.com
Na mrei od 2000.god.

www.kreativnije.com
Iz grada -
 

 



Pronalazak motiju u Mednoj

18.10.2006..

11. oktobra u parohiji medljanskoj, selo Medna u mrkonjikoj optini, pronaene su moti sv. Motiju na lokalitetu Crkvina. Narodno predanje sauvalo je priu o postajanju manastira u Mednoj i o pogibiji trojice monaha iz toga manastira. Ta pria prenosila se s koljena na koljeno do danas.

Prije dvadesetak godina jednoj djevojici koja je zajedno sa njenim djedom uvala ovce u blizini mjesta gdje se nalazio grob trojice monaha – muenika, oni su joj se javili i otkrili mjesto gdje se nalaze njihove moti. Ona je o ovom dogaaju govorila njenoj rodbini i prijateljima, ali oni nikada njenu priu nisu ozbiljno shvatali. Na kraju, prije tri godine o ovom je izvjestila i nadlenog Episkopa bihako-petrovakog G. Hrizostoma, koji je nakon ispitivanja svih detalja i nakon to su se lino njemu u snu javili, naredio nadlenom parohu protojereju Nikoli Peni da zapone sa istraivanjem terena.

Prema svjedoenju pomenute ene koja je imala vienje, sv. Muenici otkrili su joj svoja imena, a ona su: Serafim, Avakum i Mardarije. Od iste postoji i pria kako su monasi ovamo doli sklanjajui se ispred progona neprijatelji koji su ih proganjali kako zbog njihove vjere tako i zbog crkvenog bogatstva koje su imali i zbog ega su na kraju i stradali.

Iskopavanje motiju vodio je visokoprepodobni iguman Vasilije Roi iz manastira Klisine, a prisutni su bili i Episkop bihako-petrovaki G. Hrizostom, iguman Sofronije Niki, te svetenici: Milo Milovanovi, Miroslav Gavri, Goran Travar i mjesni paroh Nikola Peno. Prema svjedoenju igumana Vasilija koji je vadio moti, kako bi koji dio vadio osjeao je na njima toplinu ljudskog tijela.

Nakon iskopavanja sv. motiju Episkop Hrizostom nad njima je odsluio pomen, poslije ega su otpjevani tropari vaskrsenja i svetim muenicima, a moti su nakon toga poloene u pristojan sanduk i sveano prenesene u parohijsku crkvu Roenja Presvete Bogorodice u Mednoj.

Izvor: www.eparhijabihackopetrovacka.org 


 

Podijeli na Facebook-u

Va komentar na tekst

Da biste poslali poruku morate biti registrovani na ovom sajtu.
Niste se jo registrovali?
Korisniko ime:
ifra:
Komentar:

Maksimalan broj slova po komentaru je 300.
Preostalo je jo slova.

 
Urednici sajta www.mrkonjic-grad.com ne odgovaraju za sadraj komentara posjetioca ovog sajta.
Urednici zadravaju pravo da komentare sa uvrijedljivim, vulgarnim i neprimjerenim sadrajem briu ili mijenjaju.
Ukoliko mislite da je neki od objavljenih komentara po bilo kom osnovu uvrijedljiv za vas, molimo da nas kontaktirate na adresu kontaktmrkonjic-grad.com sa zahtjevom da uklonimo neprimjereni komentar.
Donirajte novac u humanitarne svrhe!
Na istu temu: Medna
Bolji uslovi ivota, a mjetana sve manje 22.9.2010.
Bolji uslovi ivota, a mjetana sve manje 23.9.2009.
Peti Sabor Medljanaca 25.9.2007.
Voljeti i ljubiti svoj zaviaj 19.9.2007.
Antropoloka i paleopatoloka analiza motiju 17.8.2007.
Hodnikom do riznice 14.5.2007.
Skeleti u stijeni 10.5.2007.
Poelo iskopavanje u Mednoj 27.4.2007.
etrdesetodnevna liturgija 27.11.2006.
Liturgije svakog dana 8.11.2006.
Pronalazak motiju u Mednoj (2) 19.10.2006.
Lijepa rije vanija od para 21.9.2005.
Asfalt u Mednoj 8.6.2005.
Medna on-line 28.8.2004.
Proitajte jo i...
Promovisan film 'Zvuci ekia jednog kovaa' 22.9.2021.
Odrana kosidba na Rajcu 20.7.2021.
Obiljeeno 25 godina od eshumacije najvee masovne grobnice u Srpskoj 1.4.2021.
Odrana promocija projekta 'Misli o prirodi' 12.3.2021.
Odrano 'Podraniko prelo' 3.12.2020.
Uenici Mainske kole napravili oglasne table 4.11.2020.
Frizeri prikupili 4.500 KM za djecu sa potekoama u razvoju 22.10.2020.
U ponedjeljak 28. septembra obuka o uzgoju ribe 24.9.2020.
UNICEF BIH donirao Centru za socijalni rad raunarsku opremu 6.8.2020.
Kompanija M:tel optini Mrkonji Grad donirala sportsku opremu 31.7.2020.
 Copyright © 2000-2018.  Kreativnije.com