Naslovna strana www.mrkonjic-grad.com Login Login
Weather Forecast
 ta ima novo?
Aktuelnosti
Iz grada
Privreda
Poljoprivreda
Saobraaj
Turizam
Zdravstvo
Iz Optine
Crna hronika
Ostalo iz grada
Sport
Kultura
Zanimljivosti
Biseri
 Mrkonji-Grad
O gradu
Priroda
Istorija
Mrkonji na Wikipediji
Foto-galerije
Vaniji telefoni
Karta grada
 Cyber MG
Poruke
Ljudi
Cyber kuhinja
Sjeanja
Zaboravljena vremena
Chat
Linkovi
 Usluge
Web dizajn
Reklamiranje
Sponzori
RSS 2.0

www.mrkonjic-grad.com
Na mrei od 2000.god.

www.kreativnije.com
Aktuelnosti -
 

 



Skeleti u stijeni

10.5.2007..

Na lokalitetu Crkvite u Mednoj, arheolozi su jue pronali jo dva ljudska skeleta. Rije je o skeletima mukarca i djeteta, koji su dobro ouvani, a pronaeni su na dubini od 120cm.

"Radove na ovom arheolokom iskopu poeli smo 24.aprila. I pored niza potekoa, za relativno kratko vrijeme otkrili smo komad keramike iz srednjeg vijeka, koji nedvosmisleno ukazuje na postojanje srednjovjekovne "kagen baze", kao i dva groba u jednoj stijeni. Nastaviemo radove na istraivanju ostatka crkve i drugih prateih objekata", istakao je arheolog Zavoda za zatitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljea RS doc.dr Aleksandar Ratkovi.

On je istakao da su skeleti pronaeni na dubini koja je odranije poznata u arheologiji poznog srednjeg vijeka.

"Radi se o jednoj vrsti ukopa, odnosno groba u stijeni, koji je bio omiljen u srednjem vijeku. U ovom sluaju grobovi su smjeteni izmeu stjenovitog glomerata. Pokojnici su, prema tadanjim obiajima, bili pokrivani deblom drveta, iji su pojedini dijelovi dobro ouvani", istakao je Ratkovi, koji je dodao da je sada siguran da se na lokalitetu Crkvita nalazio srednjovjekovni manastir sa crkvom.

Radovi na ovom lokalitetu e trajati neto due, jer nalazite zasluuje posebnu panju.

"Iako smo do sada pronali keramiku i grobove iz srednjeg vijeka, mislim da se ovdje radi o neemu mnogo znaajnijem. Ovaj lokalitet moe da bude od velikog istorijskog i turitikog znaaja", naglasio je Ratkovi.

Arheolokom timu, svojim vizijama, mnogo je pomogla Petra Topi, ena kojoj su se, kao djevojici, ukazali likovi trojice monaha Avakuma, Mardarija i Serefima, ije su moti pronaene poetkom oktobra prole godine.

"Petra nije bila sigurna gdje smo trebali da kopamo, ali je razlika u njenim vizijama i mjestu na kojem smo sondirali teren bila svega pet-est metara", rekao je Ratkovi.

Prema istorijskim injenicama, monasi su u Mednu doli iz Petro-Pavlovog manastira u Hercegovini, bjeei pred Turcima.

"Ne samo da su u ovom selu osnovali manastir nego su pokrenuli i vanu graditeljsku djelatnost, koja do danas jo nije istraena i objaenjena", zakljuio je Aleksandar Ratkovi.

S.Daki, "Glas srspke" 10.5.2007

Foto: S.Daki 


 

Podijeli na Facebook-u

Slanje komentara na ovu vijest nije omogueno.
 
Urednici sajta www.mrkonjic-grad.com ne odgovaraju za sadraj komentara posjetioca ovog sajta.
Urednici zadravaju pravo da komentare sa uvrijedljivim, vulgarnim i neprimjerenim sadrajem briu ili mijenjaju.
Ukoliko mislite da je neki od objavljenih komentara po bilo kom osnovu uvrijedljiv za vas, molimo da nas kontaktirate na adresu kontaktmrkonjic-grad.com sa zahtjevom da uklonimo neprimjereni komentar.
Donirajte novac u humanitarne svrhe!
Na istu temu: Medna
Bolji uslovi ivota, a mjetana sve manje 22.9.2010.
Bolji uslovi ivota, a mjetana sve manje 23.9.2009.
Peti Sabor Medljanaca 25.9.2007.
Voljeti i ljubiti svoj zaviaj 19.9.2007.
Antropoloka i paleopatoloka analiza motiju 17.8.2007.
Hodnikom do riznice 14.5.2007.
Poelo iskopavanje u Mednoj 27.4.2007.
etrdesetodnevna liturgija 27.11.2006.
Liturgije svakog dana 8.11.2006.
Pronalazak motiju u Mednoj (2) 19.10.2006.
Pronalazak motiju u Mednoj 18.10.2006.
Lijepa rije vanija od para 21.9.2005.
Asfalt u Mednoj 8.6.2005.
Medna on-line 28.8.2004.
Proitajte jo i...
Promovisan film 'Zvuci ekia jednog kovaa' 22.9.2021.
Besplatan prevoz za sve osnovce i srednjokolce 2.9.2021.
Odrana kosidba na Rajcu 20.7.2021.
Prijem za lanove UG Srce Pegaza Banja Luka 24.6.2021.
Obiljeen Svjetski dan dobrovoljnih davalaca krvi 16.6.2021.
Naelniku optine uruen Projekat turistike signalizacije za podruje optine Mrkonji Grad 7.6.2021.
Prikupljeno 35 doza krvi 17.5.2021.
Otvorena rekonstruisana gradska pijaca 4.5.2021.
Instaliran sistem protivgradne zatite 27.4.2021.
Obiljeeno 25 godina od eshumacije najvee masovne grobnice u Srpskoj 1.4.2021.
 Copyright © 2000-2018.  Kreativnije.com