Naslovna strana www.mrkonjic-grad.com Login Login
Weather Forecast
 ta ima novo?
Aktuelnosti
Iz grada
Privreda
Poljoprivreda
Saobraaj
Turizam
Zdravstvo
Iz Optine
Crna hronika
Ostalo iz grada
Sport
Kultura
Zanimljivosti
Biseri
 Mrkonji-Grad
O gradu
Priroda
Istorija
Mrkonji na Wikipediji
Foto-galerije
Vaniji telefoni
Karta grada
 Cyber MG
Poruke
Ljudi
Cyber kuhinja
Sjeanja
Zaboravljena vremena
Chat
Linkovi
 Usluge
Web dizajn
Reklamiranje
Sponzori
RSS 2.0

www.mrkonjic-grad.com
Na mrei od 2000.god.

www.kreativnije.com
Iz grada -
 

 


Antropoloka i paleopatoloka analiza motiju

17.8.2007..

Antropoloku i paleopatoloku ekspertizu su izvrili Dr. Danijela oni, asistent Medicinskog fakulteta u Beogradu i Prof. Dr. Srboljub ivanovi, direktor Evropskog instituta za prouavanje drevnih Slovena u Londonu. Zapisnik je vodila Aleksandra Begenii, profesor engleskog jezika iz Mrkonji-Grada a cio postupak je snimao Vladimir Bibi, "Nena Films", Njujork, SAD. Ekspertiza je izvrena u hramu Rodenstva Presvete Bogorodice u Mednoj.

U zakljuku ove analize se kae da izgled, koengzistencija, boja i mineralizacija naenih skeleta pokazuju da se radi o ostacima osoba koje su izgubile ivot prije vie stotina godina i da nalaz ide u prilog istorijskom podatku da skeleti potiu poslije 1460. godine.

Analizom skeletnih ostataka identifikovani su ostaci najmanje etiri, tri zrele i jedna staraka, osobe mukog pola.

Priblina tjelesna visina za dvije osobe je bila izmeu 163 i 169 cm, to odgovara prosjenoj tjelesnoj visini srednjovjekovnog srpskog stanovnitva mukog pola.

Epigenetske karakteristike, visina i oblik lobanje i karakteristike postkranijalnog dijela skeleta odgovaraju utvrenim osobinama srednjovijekovnog srpskog stanovnitva.

Na istom lokalitetu naeni su i ostaci nekropole koja se vjerovatno nalazila uz crkvu iji su tragovi utvreni, ali arheoloka iskopavanja jo nisu zavrena. Na tom ostatku groblja naen je nadgrobni spomenik isklesan u kamenu u obliku krsta na kome je upisana godina 1711. to datuje ovo groblje u prvu polovinu XVIII vijeka.

Prilikom iskopavanja na tom dijelu pronaeni su skeletni ostaci tri odrasle osobe i jednog djeteta. Jedna osoba je bila mukog pola, ivotne starosti u momentu smrti izmeu 35 i 55 godina i tjelesne visine izmeu 185 i 191 cm. Na osnovu izgleda ostataka kostiju moe se pretpostaviti da su i druge dvije osobe bile vjerovatnije mukog nego enskog pola, mada antropolokom analizom nije bilo mogue pretpostaviti sa veom sigurnou pol tih osoba. Djeiji skeletni ostaci su pripadali djetetu starosti od 2 do 4 godine.

www.medna.net


 

Podijeli na Facebook-u

Va komentar na tekst

Da biste poslali poruku morate biti registrovani na ovom sajtu.
Niste se jo registrovali?
Korisniko ime:
ifra:
Komentar:

Maksimalan broj slova po komentaru je 300.
Preostalo je jo slova.

 
Urednici sajta www.mrkonjic-grad.com ne odgovaraju za sadraj komentara posjetioca ovog sajta.
Urednici zadravaju pravo da komentare sa uvrijedljivim, vulgarnim i neprimjerenim sadrajem briu ili mijenjaju.
Ukoliko mislite da je neki od objavljenih komentara po bilo kom osnovu uvrijedljiv za vas, molimo da nas kontaktirate na adresu kontaktmrkonjic-grad.com sa zahtjevom da uklonimo neprimjereni komentar.
Donirajte novac u humanitarne svrhe!
Na istu temu: Medna
Bolji uslovi ivota, a mjetana sve manje 22.9.2010.
Bolji uslovi ivota, a mjetana sve manje 23.9.2009.
Peti Sabor Medljanaca 25.9.2007.
Voljeti i ljubiti svoj zaviaj 19.9.2007.
Hodnikom do riznice 14.5.2007.
Skeleti u stijeni 10.5.2007.
Poelo iskopavanje u Mednoj 27.4.2007.
etrdesetodnevna liturgija 27.11.2006.
Liturgije svakog dana 8.11.2006.
Pronalazak motiju u Mednoj (2) 19.10.2006.
Pronalazak motiju u Mednoj 18.10.2006.
Lijepa rije vanija od para 21.9.2005.
Asfalt u Mednoj 8.6.2005.
Medna on-line 28.8.2004.
Proitajte jo i...
Promovisan film 'Zvuci ekia jednog kovaa' 22.9.2021.
Besplatan prevoz za sve osnovce i srednjokolce 2.9.2021.
Odrana kosidba na Rajcu 20.7.2021.
Prijem za lanove UG Srce Pegaza Banja Luka 24.6.2021.
Obiljeen Svjetski dan dobrovoljnih davalaca krvi 16.6.2021.
Naelniku optine uruen Projekat turistike signalizacije za podruje optine Mrkonji Grad 7.6.2021.
Prikupljeno 35 doza krvi 17.5.2021.
Otvorena rekonstruisana gradska pijaca 4.5.2021.
Instaliran sistem protivgradne zatite 27.4.2021.
Obiljeeno 25 godina od eshumacije najvee masovne grobnice u Srpskoj 1.4.2021.
 Copyright © 2000-2018.  Kreativnije.com