Naslovna strana www.mrkonjic-grad.com Login Login
Weather Forecast
 ta ima novo?
Aktuelnosti
Iz grada
Privreda
Poljoprivreda
Saobraaj
Turizam
Zdravstvo
Iz Optine
Crna hronika
Ostalo iz grada
Sport
Kultura
Zanimljivosti
Biseri
 Mrkonji-Grad
O gradu
Priroda
Istorija
Mrkonji na Wikipediji
Foto-galerije
Vaniji telefoni
Karta grada
 Cyber MG
Poruke
Ljudi
Cyber kuhinja
Sjeanja
Zaboravljena vremena
Chat
Linkovi
 Usluge
Web dizajn
Reklamiranje
Sponzori
RSS 2.0

www.mrkonjic-grad.com
Na mrei od 2000.god.

www.kreativnije.com
Iz grada -
 

 


Antropoloka i paleopatoloka analiza motiju

17.8.2007..

Antropoloku i paleopatoloku ekspertizu su izvrili Dr. Danijela oni, asistent Medicinskog fakulteta u Beogradu i Prof. Dr. Srboljub ivanovi, direktor Evropskog instituta za prouavanje drevnih Slovena u Londonu. Zapisnik je vodila Aleksandra Begenii, profesor engleskog jezika iz Mrkonji-Grada a cio postupak je snimao Vladimir Bibi, "Nena Films", Njujork, SAD. Ekspertiza je izvrena u hramu Rodenstva Presvete Bogorodice u Mednoj.

U zakljuku ove analize se kae da izgled, koengzistencija, boja i mineralizacija naenih skeleta pokazuju da se radi o ostacima osoba koje su izgubile ivot prije vie stotina godina i da nalaz ide u prilog istorijskom podatku da skeleti potiu poslije 1460. godine.

Analizom skeletnih ostataka identifikovani su ostaci najmanje etiri, tri zrele i jedna staraka, osobe mukog pola.

Priblina tjelesna visina za dvije osobe je bila izmeu 163 i 169 cm, to odgovara prosjenoj tjelesnoj visini srednjovjekovnog srpskog stanovnitva mukog pola.

Epigenetske karakteristike, visina i oblik lobanje i karakteristike postkranijalnog dijela skeleta odgovaraju utvrenim osobinama srednjovijekovnog srpskog stanovnitva.

Na istom lokalitetu naeni su i ostaci nekropole koja se vjerovatno nalazila uz crkvu iji su tragovi utvreni, ali arheoloka iskopavanja jo nisu zavrena. Na tom ostatku groblja naen je nadgrobni spomenik isklesan u kamenu u obliku krsta na kome je upisana godina 1711. to datuje ovo groblje u prvu polovinu XVIII vijeka.

Prilikom iskopavanja na tom dijelu pronaeni su skeletni ostaci tri odrasle osobe i jednog djeteta. Jedna osoba je bila mukog pola, ivotne starosti u momentu smrti izmeu 35 i 55 godina i tjelesne visine izmeu 185 i 191 cm. Na osnovu izgleda ostataka kostiju moe se pretpostaviti da su i druge dvije osobe bile vjerovatnije mukog nego enskog pola, mada antropolokom analizom nije bilo mogue pretpostaviti sa veom sigurnou pol tih osoba. Djeiji skeletni ostaci su pripadali djetetu starosti od 2 do 4 godine.

www.medna.net


 

Podijeli na Facebook-u

Va komentar na tekst

Da biste poslali poruku morate biti registrovani na ovom sajtu.
Niste se jo registrovali?
Korisniko ime:
ifra:
Komentar:

Maksimalan broj slova po komentaru je 300.
Preostalo je jo slova.

 
Urednici sajta www.mrkonjic-grad.com ne odgovaraju za sadraj komentara posjetioca ovog sajta.
Urednici zadravaju pravo da komentare sa uvrijedljivim, vulgarnim i neprimjerenim sadrajem briu ili mijenjaju.
Ukoliko mislite da je neki od objavljenih komentara po bilo kom osnovu uvrijedljiv za vas, molimo da nas kontaktirate na adresu kontaktmrkonjic-grad.com sa zahtjevom da uklonimo neprimjereni komentar.
Donirajte novac u humanitarne svrhe!
Na istu temu: Medna
Bolji uslovi ivota, a mjetana sve manje 22.9.2010.
Bolji uslovi ivota, a mjetana sve manje 23.9.2009.
Peti Sabor Medljanaca 25.9.2007.
Voljeti i ljubiti svoj zaviaj 19.9.2007.
Hodnikom do riznice 14.5.2007.
Skeleti u stijeni 10.5.2007.
Poelo iskopavanje u Mednoj 27.4.2007.
etrdesetodnevna liturgija 27.11.2006.
Liturgije svakog dana 8.11.2006.
Pronalazak motiju u Mednoj (2) 19.10.2006.
Pronalazak motiju u Mednoj 18.10.2006.
Lijepa rije vanija od para 21.9.2005.
Asfalt u Mednoj 8.6.2005.
Medna on-line 28.8.2004.
Proitajte jo i...
Promovisan film 'Zvuci ekia jednog kovaa' 22.9.2021.
Odrana kosidba na Rajcu 20.7.2021.
Obiljeeno 25 godina od eshumacije najvee masovne grobnice u Srpskoj 1.4.2021.
Odrana promocija projekta 'Misli o prirodi' 12.3.2021.
Odrano 'Podraniko prelo' 3.12.2020.
Uenici Mainske kole napravili oglasne table 4.11.2020.
Frizeri prikupili 4.500 KM za djecu sa potekoama u razvoju 22.10.2020.
U ponedjeljak 28. septembra obuka o uzgoju ribe 24.9.2020.
UNICEF BIH donirao Centru za socijalni rad raunarsku opremu 6.8.2020.
Kompanija M:tel optini Mrkonji Grad donirala sportsku opremu 31.7.2020.
 Copyright © 2000-2018.  Kreativnije.com