Naslovna strana www.mrkonjic-grad.com Login Login
Weather Forecast
 ta ima novo?
Aktuelnosti
Iz grada
Privreda
Poljoprivreda
Saobraaj
Turizam
Zdravstvo
Iz Optine
Crna hronika
Ostalo iz grada
Sport
Kultura
Zanimljivosti
Biseri
 Mrkonji-Grad
O gradu
Priroda
Istorija
Mrkonji na Wikipediji
Foto-galerije
Vaniji telefoni
Karta grada
 Cyber MG
Poruke
Ljudi
Cyber kuhinja
Sjeanja
Zaboravljena vremena
Chat
Linkovi
 Usluge
Web dizajn
Reklamiranje
Sponzori
RSS 2.0

www.mrkonjic-grad.com
Na mrei od 2000.god.

www.kreativnije.com
Iz grada -
 

 



Peti Sabor Medljanaca

25.9.2007..

Crkveno-narodnim saborom u petak 21. septembra obeleena je slava crkve medljanske Rodestvo Presvete Bogorodice, Mala Gospojina.

Blizu oko 2000 vernika, medljanaca i prijatelja Medne okupilo se na ovogodinjem Saboru. Svetu liturgiju u istimenom hramu sluili su Protojerej-stavrofor Milo Milovanovi, Iguman Vasilije, protojerej Predrag Azap, protojerej Miodrag Gavri i protojerej Brane Klincov. Propoved o znaaju praznika odrao je Prota Predrag Azap, rekavi da nas Bogorodica uva pod svojom zatitom a posebno je ovoj generaciji Medljanaca dodelila blagoslov da uvaju i neguju svoju veru preko novoprojavljenih muenika medljanskih.

Po zavretku liturgije obavljen je obred Litije oko hrama, zatim je blagoslovljen slavski kola i ito, a ovogodinji kumovi slave su bili Draenko i Olja Zeljkovi. Poznat je i budui kum slave a to je Uro Pena.

Svi prisutni su zatim u povorci novim asfaltiranim putem otili do Spomenika poginulim borcima otadbinskog rata gde je odran pomen srpskim vitezovima. Bilo je zaista lijepo vidjeti mnogobrojni narod kako u etnji od crkvene porte kroi ka centru sela Medna. O ovom su generacije Medljanaca sanjale i konano tek u ovim vremenima dosanjale svoj san da Medna bude jedno ureeno i lepo mesto.

Ovim Saborom potvrdilo se da se tako lako ne zaboravlja zaviaj, bilo je dosta mladih jer je Medna mjesto njihovih roditelja. Svi oni ele da dou par puta godinje ovde, da se lepo odmore, a stariji da oive uspomene iz detinjstva.

Nakon pomena naelnika optine Mrkonji-Grad gospodina Zoran Tegeltija, presecanjem vrpce otvorio je novoasfaltirani put Medna – Okandije – Vrbljani.

Da zaista ovo bude pravi Sabor potrudili su se Crkvena optina medljanska na elu s svetenikom Nikolom Penom koji su zajedno s kumovima i drugim dobrim ljudima postavili u crkvenoj porti ogroman ator koji je mogao primiti oko 1000 uzvanika. Svi gosti su poslueni posnom hranom i piem. Goste je zabavljao orkestar naeg Medljanca Zorana Mihajlovia, a najea pesma u eljama prisutnih bila je poznata Selo moje pod trbinom to je!

Tu je takoe i kako prilii saborovanju odran lep kulturno-umetniki program, kojeg su izveli recitatori O Vuk Karadi iz Baraa i KUD Petar I Karaorevi iz Mrkonji-Grada.

Prota P.A.

Preneseno sa www.medna.net


 

Podijeli na Facebook-u

Slanje komentara na ovu vijest nije omogueno.
 
Urednici sajta www.mrkonjic-grad.com ne odgovaraju za sadraj komentara posjetioca ovog sajta.
Urednici zadravaju pravo da komentare sa uvrijedljivim, vulgarnim i neprimjerenim sadrajem briu ili mijenjaju.
Ukoliko mislite da je neki od objavljenih komentara po bilo kom osnovu uvrijedljiv za vas, molimo da nas kontaktirate na adresu kontaktmrkonjic-grad.com sa zahtjevom da uklonimo neprimjereni komentar.
Donirajte novac u humanitarne svrhe!
Na istu temu: Medna
Bolji uslovi ivota, a mjetana sve manje 22.9.2010.
Bolji uslovi ivota, a mjetana sve manje 23.9.2009.
Voljeti i ljubiti svoj zaviaj 19.9.2007.
Antropoloka i paleopatoloka analiza motiju 17.8.2007.
Hodnikom do riznice 14.5.2007.
Skeleti u stijeni 10.5.2007.
Poelo iskopavanje u Mednoj 27.4.2007.
etrdesetodnevna liturgija 27.11.2006.
Liturgije svakog dana 8.11.2006.
Pronalazak motiju u Mednoj (2) 19.10.2006.
Pronalazak motiju u Mednoj 18.10.2006.
Lijepa rije vanija od para 21.9.2005.
Asfalt u Mednoj 8.6.2005.
Medna on-line 28.8.2004.
Proitajte jo i...
Odrana kosidba na Rajcu 20.7.2021.
Prijem za lanove UG Srce Pegaza Banja Luka 24.6.2021.
Obiljeen Svjetski dan dobrovoljnih davalaca krvi 16.6.2021.
Naelniku optine uruen Projekat turistike signalizacije za podruje optine Mrkonji Grad 7.6.2021.
Prikupljeno 35 doza krvi 17.5.2021.
Otvorena rekonstruisana gradska pijaca 4.5.2021.
Instaliran sistem protivgradne zatite 27.4.2021.
Obiljeeno 25 godina od eshumacije najvee masovne grobnice u Srpskoj 1.4.2021.
Odrana promocija projekta 'Misli o prirodi' 12.3.2021.
Radni sastanak naelnika Voevia sa direktorom Doma zdravlja Dr Jovan Rakovi'' 18.2.2021.
 Copyright © 2000-2018.  Kreativnije.com