Naslovna strana www.mrkonjic-grad.com Login Login
Weather Forecast
 ta ima novo?
Aktuelnosti
Iz grada
Privreda
Poljoprivreda
Saobraaj
Turizam
Zdravstvo
Iz Optine
Crna hronika
Ostalo iz grada
Sport
Kultura
Zanimljivosti
Biseri
 Mrkonji-Grad
O gradu
Priroda
Istorija
Mrkonji na Wikipediji
Foto-galerije
Vaniji telefoni
Karta grada
 Cyber MG
Poruke
Ljudi
Cyber kuhinja
Sjeanja
Zaboravljena vremena
Chat
Linkovi
 Usluge
Web dizajn
Reklamiranje
Sponzori
RSS 2.0

www.mrkonjic-grad.com
Na mrei od 2000.god.

www.kreativnije.com
Iz grada -
 

 


Bolji uslovi ivota, a mjetana sve manje

22.9.2010..

U selu Medna, udaljenom tridesetak kilometara od Mrkonji Grada, odran je Sabor Medljanaca, koji je okupio više od hiljadu i po posjetilaca iz okolnih sela, Srbije i dijaspore.

Predsjednik Udruenja Medljanaca iz Novog Sada Mlaen Joviši kae da je na sabor došlo oko dvije stotine nekadašnjih stanovnika Medne, ali i njihovih potomaka iji roditelji i djedovi "vuku" korijene iz doline rijeke Madljanke i ispod planine Dimitor.

- Odravanje sabora je od velikog znaaja za nas Medljance, jer se tada mnogi roaci prvi put sretnu. Rasuti su po mnogim gradovima, a samo u okolini Novog Sada ivi oko etiri hiljade Medljanaca - istakao je Joviši.

On je dodao da su sada uslovi ivota u Mednoj dobri, asfaltirani su putevi i uvedena struja, ali mještana je sve manje.

- Da je tako bilo prije tridesetak godina, mnogi odavde ne bi otišli - istakao je Joviši.

Predsjednik Udruenja Medljanaca iz Medne Krstan Tomi rekao je da je u posljednjih pet godina uraeno mnogo na izgradnji infrastrukture s ciljem da se zaustavi odlazak stanovništva u grad i da se ovo selo spase od izumiranja.

- Naše udruenje ulae velike napore da se u selo vrati ivot i zaustavi odlazak stanovništva. To nije lako jer su mnogi otišli, ali nas raduje da je sve više Medljanaca koji se vraaju u selo, obrauju svoja zapuštana imanja i obnavljaju napuštene kue. Mnogo Medljanaca ivi u Vojvodini, ali u rodnom selu grade kue i vikendice - rekao je Tomi.

Sedamdesettrogodišnji Milan Todorovi prisjea se da je nekada u Mednoj bilo oko 600 "kunih numera" i ivjelo gotovo tri hiljade stanovnika. Sada je selo spalo na samo 150, uglavnom starakih domainstava.

- Kada sam ja išao u školu bilo je više od 400 aka. Sada ima sedam, a voze ih kombijem u školu u Podrašnici, jer je naša zatvorena. U selu posebno uspijeva voe, naroita šljiva. Ove godine sam ubrao sedam tona šljive i od nje u ispei rakiju - rekao je Todorovi.

Mošti monaha

U Mednoj na lokalitetu Crkvište 11. oktobra 2006. godine pronaene su mošti trojice svetih muenika medljanskih (monaha), po pretkazanju Petre Tegeltije, udate Topi. Na tom mjestu u toku je gradnja manastirskog kompleksa.

Slobodan Daki ("Glas Srpske", www.glassrpske.com)


 

Podijeli na Facebook-u

Komentari na tekst

1. sa svime se slaem to gospoda kae ,ali me mui jedna stvar ,sve smo to preivjeli ali zaboravljamo ono malo radnih mjesta to je bilo kako je dijeljeno,moda smo i sami krivi za to.
toma22, Hrvatska23.9.2010. 21:45:51 
Va komentar na tekst

Da biste poslali poruku morate biti registrovani na ovom sajtu.
Niste se jo registrovali?
Korisniko ime:
ifra:
Komentar:

Maksimalan broj slova po komentaru je 300.
Preostalo je jo slova.

 
Urednici sajta www.mrkonjic-grad.com ne odgovaraju za sadraj komentara posjetioca ovog sajta.
Urednici zadravaju pravo da komentare sa uvrijedljivim, vulgarnim i neprimjerenim sadrajem briu ili mijenjaju.
Ukoliko mislite da je neki od objavljenih komentara po bilo kom osnovu uvrijedljiv za vas, molimo da nas kontaktirate na adresu kontaktmrkonjic-grad.com sa zahtjevom da uklonimo neprimjereni komentar.
Donirajte novac u humanitarne svrhe!
Na istu temu: Medna
Bolji uslovi ivota, a mjetana sve manje 23.9.2009.
Peti Sabor Medljanaca 25.9.2007.
Voljeti i ljubiti svoj zaviaj 19.9.2007.
Antropoloka i paleopatoloka analiza motiju 17.8.2007.
Hodnikom do riznice 14.5.2007.
Skeleti u stijeni 10.5.2007.
Poelo iskopavanje u Mednoj 27.4.2007.
etrdesetodnevna liturgija 27.11.2006.
Liturgije svakog dana 8.11.2006.
Pronalazak motiju u Mednoj (2) 19.10.2006.
Pronalazak motiju u Mednoj 18.10.2006.
Lijepa rije vanija od para 21.9.2005.
Asfalt u Mednoj 8.6.2005.
Medna on-line 28.8.2004.
Proitajte jo i...
Promovisan film 'Zvuci ekia jednog kovaa' 22.9.2021.
Besplatan prevoz za sve osnovce i srednjokolce 2.9.2021.
Odrana kosidba na Rajcu 20.7.2021.
Prijem za lanove UG Srce Pegaza Banja Luka 24.6.2021.
Obiljeen Svjetski dan dobrovoljnih davalaca krvi 16.6.2021.
Naelniku optine uruen Projekat turistike signalizacije za podruje optine Mrkonji Grad 7.6.2021.
Prikupljeno 35 doza krvi 17.5.2021.
Otvorena rekonstruisana gradska pijaca 4.5.2021.
Instaliran sistem protivgradne zatite 27.4.2021.
Obiljeeno 25 godina od eshumacije najvee masovne grobnice u Srpskoj 1.4.2021.
 Copyright © 2000-2018.  Kreativnije.com