Naslovna strana www.mrkonjic-grad.com Login Login
Weather Forecast
 ta ima novo?
Aktuelnosti
Iz grada
Privreda
Poljoprivreda
Saobraaj
Turizam
Zdravstvo
Iz Optine
Crna hronika
Ostalo iz grada
Sport
Kultura
Zanimljivosti
Biseri
 Mrkonji-Grad
O gradu
Priroda
Istorija
Mrkonji na Wikipediji
Foto-galerije
Vaniji telefoni
Karta grada
 Cyber MG
Poruke
Ljudi
Cyber kuhinja
Sjeanja
Zaboravljena vremena
Chat
Linkovi
 Usluge
Web dizajn
Reklamiranje
Sponzori
RSS 2.0

www.mrkonjic-grad.com
Na mrei od 2000.god.

www.kreativnije.com
Iz grada -
 
Parastos za ubijene Srbe u zapadnoj Krajini

10.10.2023..

U Mrkonji Gradu danas je sluen parastos za Srbe u zapadnoj Krajini ubijene prije 28 godina tokom agresije oruanih snaga Hrvatske i Petog korpusa takozvane Armije BiH na 13 zapadnokrajiških opština u Republici Srpskoj.

Parastosu koje je sluilo lokalno sveštenstvo prisustvovali su predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandi, generalni konzul Srbije u Banjaluci Miloš Vuji, izaslanik predsjednika Republike Srpske Nemanja Davidovi, ministar rada i borako-invalidske zaštite Srpske Danijel Egi, ministar prosvjete i kulture Republike Srpske eljka Stojii, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Savo Mini, te ministar saobraaja i veza Republike Srpske Nedeljko ubrilovi.

Meu okupljenim u Mrkonji Gradu su i vršilac dunosti direktora Republikog centra za istraivanje rata, ratnih zloina i traenje nestalih Viktor Nudi, direktor Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH Zoran Tegeltija, delegacija Treeg Republika Srpska pješadijskog puka, predstavnici organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadbinskog rata, te naelnik opštine Dragan Voevi.

Nakon parastosa bie poloeni vijenci i cvijee kod Spomen-obiljeja masovne grobnice na Gradskom groblju.

Vijenci i cvijee bie poloeni i kod centralnog spomenika poginulim borcima Mrkonji Grada u Odbrambeno-otadbinskom ratu na Trg srpske vojske, nakon ega je predvieno obraanje zvaninika.

Zdruene snage Hrvatske vojske, HVO-a i takozvane Armije BiH, potpomognute dejstvima NATO-a, u septembru i oktobru 1995. godine izvršile su agresiju na 13 zapadnokrajiških opština i ubile 2.014 srpskih vojnika i civila, sa vjekovnih ognjišta protjerale 120.000 Srba, te opljakale pokretnu imovinu, a nepokretnu uništile i onesposobile.

Meu 2.014 ubijenih, njih 753 bili su civili, od kojih 14 djece i 240 ena.

Hrvatske i muslimanske snage zauzele su tada opštine Ripa, Petrovac, Drvar, Grahovo, Glamo, Klju, Sanski Most, Mrkonji Grad, Šipovo, Srbobran, Jajce, Kupres i Krupu na Uni i za sobom ostavile pustoš i masovne grobnice.

U Mrkonji Gradu ekshumirano je 181 tijelo rtava, meu kojima 81 civil, 97 boraca Vojske Republike Srpske, tri pripadnika MUP-a Republike Srpske. Meu ekshumiranima bilo je 10 ena.

U manjim grobnicama na podruju ove opštine pronaeno je još 176 tijela.

Kada je rije o razaranju, samo na podruju opštine Mrkonji Grad uništeno je 1.608 kua i 700 stanova, a ratna šteta procijenjena je na 680 miliona KM.

Ovaj istorijski dogaaj od republikog znaaja bie obiljeen u organizaciji Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilakih ratova.

"Srna", "Glas Srpske", www.glassrpske.com


 

Podijeli na Facebook-u

Va komentar na tekst

Da biste poslali poruku morate biti registrovani na ovom sajtu.
Niste se jo registrovali?
Korisniko ime:
ifra:
Komentar:

Maksimalan broj slova po komentaru je 300.
Preostalo je jo slova.

 
Urednici sajta www.mrkonjic-grad.com ne odgovaraju za sadraj komentara posjetioca ovog sajta.
Urednici zadravaju pravo da komentare sa uvrijedljivim, vulgarnim i neprimjerenim sadrajem briu ili mijenjaju.
Ukoliko mislite da je neki od objavljenih komentara po bilo kom osnovu uvrijedljiv za vas, molimo da nas kontaktirate na adresu kontaktmrkonjic-grad.com sa zahtjevom da uklonimo neprimjereni komentar.
Donirajte novac u humanitarne svrhe!
Proitajte jo i...
Realizovana majska akcija dobrovoljnog davanja krvi 16.5.2024.
Predstavljen projekat 'Zdrave zajednice u BiH' 1.5.2024.
Otvoren poziv za projekte i mikrobiznise Omladinske banke 20.4.2024.
Formirana jedinica Civilne zatite 18.3.2024.
Otvorena obnovljena zgrada Osnovnog suda 1.2.2024.
Postavljena turistika signalizacija 24.12.2023.
Odrano Vee privrednika 24.11.2023.
Odrano predavanje za proizvoae voa 14.11.2023.
Parastos za ubijene Srbe u zapadnoj Krajini 10.10.2023.
Realizovani projekti omladinske banke Mrkonji Grad 2023. godine 5.10.2023.
 Copyright © 2000-2018.  Kreativnije.com