Naslovna strana www.mrkonjic-grad.com Login Login
Weather Forecast
 ta ima novo?
Aktuelnosti
Iz grada
Privreda
Poljoprivreda
Saobraaj
Turizam
Zdravstvo
Iz Optine
Crna hronika
Ostalo iz grada
Sport
Kultura
Zanimljivosti
Biseri
 Mrkonji-Grad
O gradu
Priroda
Istorija
Mrkonji na Wikipediji
Foto-galerije
Vaniji telefoni
Karta grada
 Cyber MG
Poruke
Ljudi
Cyber kuhinja
Sjeanja
Zaboravljena vremena
Chat
Linkovi
 Usluge
Web dizajn
Reklamiranje
Sponzori
RSS 2.0

www.mrkonjic-grad.com
Na mrei od 2000.god.

www.kreativnije.com
Iz grada -
 

 


Lisina jedinstven rezervat gljiva

27.9.2010..

Tradicionalna manifestacija "Dani gljiva" okupila je proteklog vikenda u Mrkonji Gradu oko 200 gljivara i ljubitelja prirode iz Srpske, Srbije, Hrvatske, Francuske, Švedske i Federacije BiH.

Oni su u subotu pohodili planinu Lisinu, jedinstven "rezervat" gljiva na našim prostorima, gdje su brali i sakupljali gljive od kojih je u nedjelju u hotelu "Krajina" prireena izloba gljiva. Potpredsjednik Udruenja gljivara i ljubitelja prirode iz Mrkonji Grada Rade Gaši kae da su gljivari najviše sakupili razliitih vrsta sunanice, koje ima na sve strane na Lisini.

- Na proplancima i livadama Lisine ima više od 30 vrsta sunanica, a neke od njih su otrovne. Jedan gljivar pronašao je gljivu koju ni ja nisam uspio da "dešifrujem" jer gljive u razliitim stadijumima razvoja nisu lako prepoznatljive - rekao je Gaši i dodao da je do sada na planini Lisini determinisano oko hiljadu i po gljiva.

Gljivar Aleksandar Krape iz Miteološkog društva Srbija etvrti put je na "Danima gljiva" u Mrkonji Gradu.

- Bogatstvo gljiva i ljepota prirode su neopisivi. Berba je sjajna, bilo je kiše i malo je zahladilo, što je pravi okida za gljive koje nas ni ove godine nisu iznevjerile sa dobrim rodom - rekao je Krape.

Meu "tragaima" za gljivama u Lisini bio je i savjetnik u ambasadi Švedske u Beogradu Bjorn Mosberg, koji je istakao da je ova manifestacija i od velikog znaaja za razvoj turizma.

Slobodan Daki ("Glas Srpske", www.glassrpske.com)


 

Podijeli na Facebook-u

Va komentar na tekst

Da biste poslali poruku morate biti registrovani na ovom sajtu.
Niste se jo registrovali?
Korisniko ime:
ifra:
Komentar:

Maksimalan broj slova po komentaru je 300.
Preostalo je jo slova.

 
Urednici sajta www.mrkonjic-grad.com ne odgovaraju za sadraj komentara posjetioca ovog sajta.
Urednici zadravaju pravo da komentare sa uvrijedljivim, vulgarnim i neprimjerenim sadrajem briu ili mijenjaju.
Ukoliko mislite da je neki od objavljenih komentara po bilo kom osnovu uvrijedljiv za vas, molimo da nas kontaktirate na adresu kontaktmrkonjic-grad.com sa zahtjevom da uklonimo neprimjereni komentar.
Donirajte novac u humanitarne svrhe!
Na istu temu: Gljivari
Obavjetenje: Obuka za odrivo sakupljanje gljiva 10.1.2018.
Priroda je puna darova, to je jedan veliki supermarket na otvorenom krcat organskom hranom 19.11.2014.
Ljubitelji prikupili oko 350 vrsta gljiva 29.9.2013.
Balkana: Otvorena izloba gljiva 1.10.2012.
Dani gljiva 2012 24.9.2012.
Dani gljiva 2012. 14.9.2012.
Obuka za gljivare 29.2.2012.
Gljivarima na Lisini sua ispraznila korpe 26.9.2011.
VII Dani gljiva u Mrkonjiu 12.9.2011.
Lisina dragulj prirode 12.10.2010.
Zavreni 7. Dani gljiva 7.10.2010.
7. Dani gljiva od 25. do 27.9.2010. 22.9.2010.
UNDP: 'Veze meu nama' 21.12.2009.
Vikend na Lisini - Izvjetaj 12.12.2009.
Ljubitelji prirode na Lisini 28.9.2009.
Vikend na Lisini 9.9.2009.
Promocija projekta Put gljiva 30.7.2009.
Pronaena rijetka biljna vrsta na Lisini 9.7.2009.
Organizovana posjeta farmi gljiva 18.5.2009.
Poeo proces deminiranja Lisine 15.5.2009.
Sauvati blago planine Lisine 19.12.2008.
Sa mapom lake kroz gljivarske puteve 8.12.2008.
Radionica o uzgoju gljiva 26.11.2008.
Dani gljiva 5 - pregled deavanja 4.10.2008.
Dani gljiva 5 - Foto galerija 1.10.2008.
Dani gljiva 2008. 19.9.2008.
Zatieno najvanije stanite gljiva na Lisini 25.6.2008.
I etvrti put uspjeno 8.10.2007.
Dani gljiva 2007. 17.9.2007.
Lisina okupila ljubitelje prirode 8.10.2006.
Za stomak i oko 4.10.2005.
Zatitimo Lisinu! 30.11.2004.
Gljivarski vikend 21.10.2004.
Druguje sa gljivama 26.5.2004.
Udruenje gljivara i ljubitelja prirode 17.4.2003.
Proitajte jo i...
Poelo ienje i ureenje dijela korita Crne rijeke 11.6.2018.
U Mrkonji Gradu padao grad veliine ljenika 4.6.2018.
Dan za aktivnu porodicu u Peckoj 28.5.2018.
Obiljeen Dan pobjede nad faizmom 10.5.2018.
Zavrena akcija Sakupljajmo PET ambalau 4.5.2018.
Mladi Crvenog krsta obiljeili Svjetski dan zdravlja 12.4.2018.
Pomen za borce i civile ubijene prije 22 godine 1.4.2018.
Prevencija i zatita zdravlja ena-predavanje i besplatni mamografski pregledi za 110 ena u Podranici 28.3.2018.
Boro Zelenkovac: iv sam, nikad ivlji! 15.3.2018.
Poljoprivrednici zadovoljni planiranim Programom za podsticaj 14.3.2018.
 Copyright © 2000-2018.  Kreativnije.com